Kto może dostać miejsce w domu pomocy społecznej?

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Polski/Rynek Seniora   11 grudnia 2015 14:42


Kto może dostać miejsce w domu pomocy społecznej? Koszt pobytu w DPS-ie, w zależności od rodzaju placówki, standardu czy miejscowości, wynosi od 2,5 do 3,9 tys. zł. Fot. Shutterstock

Największe szanse na przyjęcie do domu pomocy społecznej mają osoby samotne i wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności.

Osoba zainteresowana skierowaniem do domu pomocy społecznej powinna złożyć wniosek o przydzielenie w nim miejsca. Dokument składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce pobytu lub zameldowania.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia i potrzebie sprawowania całodobowej opieki nad daną osobą, zaświadczenie o dochodach lub decyzję ZUS-u o przyznaniu renty lub emerytury, oświadczenie woli o umieszczeniu w domu pomocy społecznej i oświadczenie rodziny, że nie ma ona możliwości opieki nad daną osobą.

Następnym krokiem jest spotkanie z pracownikiem socjalnym, który przeprowadza wywiad środowiskowy i sprawdza sytuację zdrowotną, materialną i życiową wnioskodawcy. Na podstawie tych danych ośrodek pomocy społecznej wydaje decyzję, czy dana osoba powinna trafić do DPS-u.

Pobyt w domu pomocy jest odpłatny. Koszt ten, w zależności od rodzaju placówki, standardu czy miejscowości, wynosi od 2,5 do 3,9 tys. zł. Mieszkaniec domu płaci nie więcej niż 70 proc. dochodu.
Jeżeli podopieczny nie jest w stanie uiścić opłat, to obciążają one kolejno małżonka, zstępnych, wstępnych oraz gminę, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Opłaty nie dzieli się po równo na wszystkich zobowiązanych, tylko obciąża ich się w wymienionej kolejności.

Co ważne, przepisy nie przewidują konieczności ponoszenia opłat przez podopiecznych z tytułu posiadanego majątku - nie muszą oni zatem sprzedawać np. mieszkania lub uszczuplać swoich oszczędności. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.