Kto może dostać się do zakładu opieki?
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   28 czerwca 2016 11:54

O tym, że nasze spoleczeństwo sie starzeje i coraz dotkliwiej brakuje miejsc w placówkach specjalizujących się w opiece nad seniorami, mówi się od dawna. Jakie warunki muszą spełnić osoby ubiegające się o pobyt w tych placówkach?

W przypadku DPS opłata zależy od dochodu rodziny i miesięcznych kosztów utrzymania w danej placówce (pensjonariusz nie może jednak płacić więcej niż 70 proc. swoich miesięcznych dochodów). 

Pobyt w DPS-ie może być nawet w 65 proc. dofinansowany z gminnych czy miejskich budżetów, pod warunkiem jednak, że renta lub emerytura pensjonariusza i dochody rodziny nie wystarczą na pokrycie pełnych kosztów. Z obowiązku płacenia za pobyt w placówce zwalnia tylko zła sytuacja materialna podopiecznego i jego rodziny lub ich trudna sytuacja życiowa. 

W przypadku ZOL za leczenie płaci NFZ, za zakwaterowanie i wyżywienie - chory, nie więcej jednak niż 70 proc. swoich miesięcznych dochodów. 

Aby dostać miejsce w państwowym domu opieki, trzeba złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej. Do wniosku trzeba dołączyć: zaświadczenie od lekarza rodzinnego o stanie zdrowia, orzeczenie o niepełnosprawności; zaświadczenie o dochodach rodziny; decyzję ZUS o przyznaniu renty lub emerytury.

Do placówki kieruje lekarz pierwszego kontaktu (gdy pacjent przebywa w domu) lub lekarz prowadzący w szpitalu. Gdy chory nie oddycha samodzielnie, skierowanie musi wystawić anestezjolog.

Od pół roku obowiązują nowe zasady składania dokumentów i rejestrowania się w kolejkach oczekujących na miejsce w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Obecnie pacjent może złożyć dokumenty tylko do jednej placówki. 

ZOL tym się różni od DPS, że choć pacjenci mogą w nim przebywać miesiącami, to nie są zakwaterowani bezterminowo. Gdy ich sytuacja zdrowotna się poprawi, zostaną wypisani do domu.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.