Kto określa wysokość opłat w domach Senior-WIGOR?

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   09 grudnia 2015 10:35


Kto określa wysokość opłat w domach Senior-WIGOR? Konkretne wysokości opłat za pobyt w domu Senior-WIGOR ustala ośrodek opieki społecznej. Fot. archiwum

Rada powiatu lub gminy w drodze uchwały może określić jedynie granice opłat za pobyt w domach Senior-WIGOR. Natomiast do wskazania konkretnych kwot upoważniony jest podmiot kierujący domem seniora, czyli ośrodek pomocy społecznej.

Tak uznał wojewoda dolnośląski, który unieważnił uchwałę rady miasta Jawor w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w dziennym domu Senior-WIGOR.

Zastrzeżenia wojewody jako organu nadzoru dotyczyły wskazania przez radnych wysokości należności wnoszonej przez starszą osobę, która przebywa w takiej placówce. W uchwale znalazła się bowiem tabela zawierająca konkretne stawki opłat (wyrażone procentowo), które były uzależnione od wysokości dochodu podopiecznego.

W interpretacji organu nadzoru takie działanie radnych stanowi istotne naruszenie art. 97 ust. 1 i 5 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Ta kwestia jest bowiem uprawnieniem podmiotu kierującego, czyli ośrodka pomocy społecznej, który ustala ją w uzgodnieniu z emerytem. Natomiast radni mają jedynie prawo do ustanawiania określonych reguł, jakie powinien stosować podmiot kierujący do ośrodka wsparcia. Tym samym wskazują oni tylko granice, w ramach których opłata powinna być ustalona.

Wojewoda podkreślił, że jego stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.