Kujawsko-Pomorskie: samorządy dostrzegają potrzebę opieki nad seniorami



PAP/Rynek Seniora - 16 maja 2019 09:32


Samorządy coraz bardziej dostrzegą potrzebę roztoczenia opieki na osobami starszymi, powstają kolejne kluby seniora - powiedział w środę (15 maja) wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Wskazał, że miasta i gminy mają na to wsparcie z rządowego Programu Senior plus.

- Program Senior plus zyskuje coraz większą aprobatę i zainteresowania lokalnej społeczności, przede wszystkim samorządów. Powstają kluby seniora. W 2017 r. takich klubów było w Polsce 99, a dzisiaj mamy ich grubo ponad 800. W naszym województwie były dwa, a w tej chwili mamy ponad 40 - powiedział Bogdanowicz na konferencji prasowej.

Wojewoda podkreślił, że samorządy otrzymują dwa rodzaje wsparcia dla klubów seniora - środki na przystosowanie i remonty obiektów przeznaczonych na kluby oraz pieniądze na finansowanie bieżącej działalności. Zaznaczył, że samorządy mogą występować co roku o fundusze na działalność klubów czy domów seniora, dodając, że obie formy występują w regionie.

W 2019 r. inwestycje związane z przystosowaniem obiektów na kluby prowadzi 17 samorządów, na co otrzymały wparcie rządowe w wysokości 2,284 mln zł. Ostatnio dodatkowo w tzw. dogrywce rozdzielono prawie 400 tys. zł, które dostaną Gniewkowo, Topólka i Bydgoszcz.

W tym roku o środki na funkcjonowanie istniejących placówek wystąpiło 19 samorządów, którym przyznano łącznie 850 tys. zł.

- Obecnie w Polsce 25 proc. społeczeństwa to osoby powyżej 65. roku życia, ale według przewidywań w 2030 r. będzie to powyżej 35 proc., w 2050 r. - nawet 45 proc. W województwie kujawsko-pomorskim, ten problem jeszcze bardziej się uwidacznia. Z związku z tym trzeba wkładać coraz więcej wysiłku w to, aby zadbać o seniorów. Oczywiście to kwestia opieki medycznej, ale również musimy zrobić wszystko, aby seniorzy nie czuli się wykluczeni. Właśnie kluby seniora służą aktywizacji osób starszych - podkreślił wojewoda.

Wskazał, że samorządy w województwie kujawsko-pomorskim coraz bardziej dostrzegają potrzebę roztoczenia opieki nad seniorami i dobrze to rozwija się.