Kujawsko-Pomorskie: samorządy dostrzegają potrzebę opieki nad seniorami

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 maja 2019 09:32


Kujawsko-Pomorskie: samorządy dostrzegają potrzebę opieki nad seniorami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samorządy coraz bardziej dostrzegą potrzebę roztoczenia opieki na osobami starszymi, powstają kolejne kluby seniora - powiedział w środę (15 maja) wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Wskazał, że miasta i gminy mają na to wsparcie z rządowego Programu Senior plus.

- Program Senior plus zyskuje coraz większą aprobatę i zainteresowania lokalnej społeczności, przede wszystkim samorządów. Powstają kluby seniora. W 2017 r. takich klubów było w Polsce 99, a dzisiaj mamy ich grubo ponad 800. W naszym województwie były dwa, a w tej chwili mamy ponad 40 - powiedział Bogdanowicz na konferencji prasowej.

Wojewoda podkreślił, że samorządy otrzymują dwa rodzaje wsparcia dla klubów seniora - środki na przystosowanie i remonty obiektów przeznaczonych na kluby oraz pieniądze na finansowanie bieżącej działalności. Zaznaczył, że samorządy mogą występować co roku o fundusze na działalność klubów czy domów seniora, dodając, że obie formy występują w regionie.

W 2019 r. inwestycje związane z przystosowaniem obiektów na kluby prowadzi 17 samorządów, na co otrzymały wparcie rządowe w wysokości 2,284 mln zł. Ostatnio dodatkowo w tzw. dogrywce rozdzielono prawie 400 tys. zł, które dostaną Gniewkowo, Topólka i Bydgoszcz.

W tym roku o środki na funkcjonowanie istniejących placówek wystąpiło 19 samorządów, którym przyznano łącznie 850 tys. zł.

- Obecnie w Polsce 25 proc. społeczeństwa to osoby powyżej 65. roku życia, ale według przewidywań w 2030 r. będzie to powyżej 35 proc., w 2050 r. - nawet 45 proc. W województwie kujawsko-pomorskim, ten problem jeszcze bardziej się uwidacznia. Z związku z tym trzeba wkładać coraz więcej wysiłku w to, aby zadbać o seniorów. Oczywiście to kwestia opieki medycznej, ale również musimy zrobić wszystko, aby seniorzy nie czuli się wykluczeni. Właśnie kluby seniora służą aktywizacji osób starszych - podkreślił wojewoda.

Wskazał, że samorządy w województwie kujawsko-pomorskim coraz bardziej dostrzegają potrzebę roztoczenia opieki nad seniorami i dobrze to rozwija się.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR