
W Polsce wciąż brakuje produktów zaprojektowanych z myślą o seniorach. Społeczeństwo się starzeje, dlatego ważne jest uwzględnienie w projektowaniu potrzeb osób starszych - mówi szef Łódź Design Festival Michał Piernikowski. Pomóc w tym może specjalny kombinezon symulujący ograniczenia, z jakimi borykają się osoby starsze.
Na tegorocznej edycji festiwalu (3-8 października) zaprezentowany zostanie m.in. specjalny kombinezon opracowany przez naukowców z Poznania w ramach projektu "BaltSe@nioR". Ma on symulować ograniczenia, z jakimi na co dzień borykają się osoby starsze.
- Chcielibyśmy, żeby projektanci lepiej zrozumieli te ograniczenia, z jakimi borykają się starsze osoby w trakcie wykonywania codziennych czynności, a przez to łatwiej mogli zaprojektować meble czy inne produkty, które będą bardziej dostosowane do potrzeb osób starszych - powiedziała PAP dr Beata Fabisiak z Katedry Meblarstwa na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Michał Piernikowski podkreśla, że sytuacja demograficzna w Polsce to nie jest temat nowy, polskie społeczeństwo, podobnie jak w krajach zachodnich, szybko się starzeje, dlatego uwzględnienie potrzeb osób starszych w projektowaniu rozwiązań specjalnie dla nich, ale i codziennych rozwiązań, jest niezwykle istotne.
Niestety - jego zdaniem - w Polsce produktów uwzględniających potrzeby seniorów jest wciąż bardzo mało, a jeśli już są wdrażane przez firmy, to najczęściej grzeszą traktowaniem osób starszych protekcjonalnie - są to rzeczy nieładne, nieatrakcyjne. Dodatkowym problemem jest to, że nie ma żadnych standardów, jak projektować uwzględniając potrzeby osób starszych - dodał.
Zwrócił uwagę, że konieczność uwzględnienia potrzeb osób starszych w projektowaniu dotyczy nie tylko tych produktów, które są projektowane specjalnie dla nich, bo w tym przypadku ta świadomość już istnieje. I choć wciąż jest zbyt mało takich produktów, to projektujący np. łóżka czy siedziska dla osób starszych, uwzględniają ich potrzeby.
- Tą innowacją, która pojawia się w projektowaniu, jest uwzględnienie tych potrzeb we wszystkich możliwych produktach, gdzie tylko jest to możliwe. Mówimy tutaj o projektowaniu inkluzywnym, czyli takim, które przypomina projektantom na co dzień, że jeżeli projektujemy rozwiązania, z których również mogą korzystać osoby starsze, to dobrze jest uwzględnić też ich potrzeby - podkreślił ekspert.
Pomóc w tym może projekt "BaltSe@nioR" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a realizowany przez kraje Regionu Morza Bałtyckiego, którego liderem jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Jego celem jest opracowanie innowacyjnych narzędzi i metod pracy, które wspomagać będą przedsiębiorstwa w projektowaniu mebli dla osób starszych.
W ramach projektu polscy naukowcy z Uniwersytetów: Przyrodniczego i Medycznego w Poznaniu i firmy Get Models Now opracowali już model specjalnego kombinezonu, który ma on pomóc w lepszym zrozumieniu potrzeb osób starszych.
- Dodatkowo zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy specjalne okulary pokazujące wady wzroku, na które najczęściej cierpią osoby starsze. Można założyć takie okulary i zobaczyć, jakie wrażenia mają seniorzy z odbioru świata, kiedy mają któreś z prezentowanych zaburzeń wzroku - wyjaśniła dr Beata Fabisiak z poznańskiego UP.
Specjaliści pracują także nad opracowaniem baz danych, które będą dostarczały projektantom i przedsiębiorcom w Regionie Morza Bałtyckiego jak największej liczby informacji na temat starzejącej się populacji w tym regionie. W tym celu zbierają dane antropometryczne populacji osób starszych we wszystkich krajach regionu, a także dotyczące charakterystyki gospodarstw domowych osób starszych, podobieństw wynikających np. z procesu starzenia się organizmu ludzkiego, jak i różnic związanych m.in. z czynnikami ekonomicznymi czy kulturowymi.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych