Łódź Design Festival: pokażą "symulator starości", który ma ułatwić pracę projektantom

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 kwietnia 2017 10:17


Łódź Design Festival: pokażą "symulator starości", który ma ułatwić pracę projektantom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce wciąż brakuje produktów zaprojektowanych z myślą o seniorach. Społeczeństwo się starzeje, dlatego ważne jest uwzględnienie w projektowaniu potrzeb osób starszych - mówi szef Łódź Design Festival Michał Piernikowski. Pomóc w tym może specjalny kombinezon symulujący ograniczenia, z jakimi borykają się osoby starsze.

Na tegorocznej edycji festiwalu (3-8 października) zaprezentowany zostanie m.in. specjalny kombinezon opracowany przez naukowców z Poznania w ramach projektu "BaltSe@nioR". Ma on symulować ograniczenia, z jakimi na co dzień borykają się osoby starsze.

- Chcielibyśmy, żeby projektanci lepiej zrozumieli te ograniczenia, z jakimi borykają się starsze osoby w trakcie wykonywania codziennych czynności, a przez to łatwiej mogli zaprojektować meble czy inne produkty, które będą bardziej dostosowane do potrzeb osób starszych - powiedziała PAP dr Beata Fabisiak z Katedry Meblarstwa na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Michał Piernikowski podkreśla, że sytuacja demograficzna w Polsce to nie jest temat nowy, polskie społeczeństwo, podobnie jak w krajach zachodnich, szybko się starzeje, dlatego uwzględnienie potrzeb osób starszych w projektowaniu rozwiązań specjalnie dla nich, ale i codziennych rozwiązań, jest niezwykle istotne.

Niestety - jego zdaniem - w Polsce produktów uwzględniających potrzeby seniorów jest wciąż bardzo mało, a jeśli już są wdrażane przez firmy, to najczęściej grzeszą traktowaniem osób starszych protekcjonalnie - są to rzeczy nieładne, nieatrakcyjne. Dodatkowym problemem jest to, że nie ma żadnych standardów, jak projektować uwzględniając potrzeby osób starszych - dodał.

Zwrócił uwagę, że konieczność uwzględnienia potrzeb osób starszych w projektowaniu dotyczy nie tylko tych produktów, które są projektowane specjalnie dla nich, bo w tym przypadku ta świadomość już istnieje. I choć wciąż jest zbyt mało takich produktów, to projektujący np. łóżka czy siedziska dla osób starszych, uwzględniają ich potrzeby.

- Tą innowacją, która pojawia się w projektowaniu, jest uwzględnienie tych potrzeb we wszystkich możliwych produktach, gdzie tylko jest to możliwe. Mówimy tutaj o projektowaniu inkluzywnym, czyli takim, które przypomina projektantom na co dzień, że jeżeli projektujemy rozwiązania, z których również mogą korzystać osoby starsze, to dobrze jest uwzględnić też ich potrzeby - podkreślił ekspert.

Pomóc w tym może projekt "BaltSe@nioR" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a realizowany przez kraje Regionu Morza Bałtyckiego, którego liderem jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Jego celem jest opracowanie innowacyjnych narzędzi i metod pracy, które wspomagać będą przedsiębiorstwa w projektowaniu mebli dla osób starszych.

W ramach projektu polscy naukowcy z Uniwersytetów: Przyrodniczego i Medycznego w Poznaniu i firmy Get Models Now opracowali już model specjalnego kombinezonu, który ma on pomóc w lepszym zrozumieniu potrzeb osób starszych.

- Dodatkowo zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy specjalne okulary pokazujące wady wzroku, na które najczęściej cierpią osoby starsze. Można założyć takie okulary i zobaczyć, jakie wrażenia mają seniorzy z odbioru świata, kiedy mają któreś z prezentowanych zaburzeń wzroku - wyjaśniła dr Beata Fabisiak z poznańskiego UP.

Specjaliści pracują także nad opracowaniem baz danych, które będą dostarczały projektantom i przedsiębiorcom w Regionie Morza Bałtyckiego jak największej liczby informacji na temat starzejącej się populacji w tym regionie. W tym celu zbierają dane antropometryczne populacji osób starszych we wszystkich krajach regionu, a także dotyczące charakterystyki gospodarstw domowych osób starszych, podobieństw wynikających np. z procesu starzenia się organizmu ludzkiego, jak i różnic związanych m.in. z czynnikami ekonomicznymi czy kulturowymi.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR