Łódź: gdzie chorzy z alzheimerem mogą znaleźć pomoc?

RYNEK OPIEKI

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   18 marca 2016 13:28


Łódź: gdzie chorzy z alzheimerem mogą znaleźć pomoc? W Łodzi mieszka około 30 tysięcy osób z demencją, w tym 18 tysięcy z alzheimerem. Fot. Angel Care

Szacuje się, że w Łodzi mieszka około 30 tysięcy osób z demencją, w tym 18 tysięcy z alzheimerem. Gdzie ich rodziny mogą szukać pomocy?

Raczej nie w typowych Domach Pomocy Społecznej, bo te podopiecznych z otępieniem unikają. Świetlic dziennych jest jak na lekarstwo.

Najstarszą (od 18 lat), a jednocześnie jedyną w Łodzi niekomercyjną placówką dziennego pobytu jest Środowiskowy Dom Pomocy prowadzony przez Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie przy ul. Przybyszewskiego 111.

Ośrodek jest dofinansowany z budżetu państwa. Podopieczni pokrywają jedynie niewielką część kosztów. Opłata zależy od dochodu. Obecnie waha się od 80 do 130 zł, a niektórzy nie muszą płacić wcale. Świetlica ma 20 miejsc i jest czynna w godz. od 7.30 do 16.30.

Przyjmuje wyłącznie osoby z lekkim i umiarkowanym stopniem otępienia. W kolejce czeka ponad 200 osób, a z każdym rokiem lista się wydłuża. Na przyjęcie trzeba czekać nawet kilka lat.

Dzienną pomoc dla alzheimerowców oferuje również Dom na Zdrowiu przy ul. Sułkowskiego 60. Przyjmuje przede wszystkim osoby z otępieniem, w tym również z alzheimerem.

Świetlica może przyjąć około 15-18 osób. Zwykle jest 10 pensjonariuszy, bo nie wszyscy przychodzą codziennie. Miesięczny koszt to 1450 zł wraz z opłatą za obiady i podwieczorki. Za pojedynczy dzień trzeba zapłacić 80 zł.

Z kolei w Naszym Domu przy ul. Cmentarnej 10 podopieczni mieszkają w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych. Mają zapewnioną opiekę internisty, psychiatry oraz pielęgniarek, dwugodzinną terapię trzy razy w tygodniu oraz pięć posiłków dziennie. Minus jest tylko jeden - 3,2 tys. zł miesięcznie.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.