Łódź: interna i geriatria służą w wakacje za "przechowalnie" seniorów

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Seniora   03 sierpnia 2016 14:07


Łódź: interna i geriatria służą w wakacje za "przechowalnie" seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Starsze osoby, którymi nie ma się kto zająć w czasie urlopów, są podrzucane do szpitali - alarmuje Dziennik Łódzki. Tymczasem porzucenie najbliższej osoby ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny to przestępstwo, za które grozi do trzech lat więzienia.

DŁ podaje, że w Łodzi coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy rodzina przywozi starszą osobę na izbę przyjęć i zostawia ją samą. Gdy po wstępnych badaniach karetka odwozi seniora do domu, bo jego stan nie wymaga leczenia w szpitalu, drzwi do domu są zamknięte, ponieważ bliscy wyjechali na wakacje.

"Urlop w Grecji zarezerwowanu, a kolejki do zakładów opiekuńczo-leczniczych są kilkumiesięczne, więc schorowani seniorzy „podrzucani” są na oddziały wewnętrzne i geriatryczne" - pisze DŁ.

Dr Monika Kidawa, zastępca ordynatora oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii w szpitalu im. Jonshera w Łodzi wylicza trzy rodzaje tzw. pacjentów wakacyjnych. Pierwszy to osoby, które nie chcą iść do szpitala, bo pilnują domu lub opiekują się domowym zwierzęciem, w drugiej są seniorzy-działkowicze, którzy nie mają czasu na leczenie szpitalne, zaś trzecia grupa pacjentów to właśnie te osoby, które do szpitala co prawda trafiają, ale później jest problem z ich odbiorem.

DŁ przypomina, że zgodnie z kodeksem rodzinnym ten, kto mieszka z rodzicami lub dziadkami, ma obowiązek dokładania się do wspólnego utrzymania. Obowiązki wobec rodziców reguluje także kodeks karny - porzucenie najbliższej osoby ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny to przestępstwo z artykułu 210. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR