
Dwa tysiące seniorów z Łodzi otrzyma - w ramach pilotażowego programu teleopieki, realizowanego wspólnie przez miasto i firmę HRP Care - opaski na rękę, które m.in. umożliwiają natychmiastowe wezwanie pomocy w razie zagrożenia życia.
- Opaska, która przypomina zegarek, może uratować życie. Na razie pierwszych 11 seniorek i seniorów, a w najbliższym czasie aż 2 tys. osób starszych oraz niesamodzielnych z Łodzi zostanie wyposażonych w specjalne opaski na rękę, które zdalnie zaalarmują centrum ratunkowe w razie zagrożenia życia oraz w łatwy sposób pozwolą wezwać pogotowie. To elektroniczny "opiekun", który będzie z seniorem w domu, gdy np. syn czy córka będą w pracy. Natomiast 40 łodzian dostanie kompleksową opiekę pielęgniarską i lekarską w swoich domach - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Elektroniczna opaska ma funkcje badania tętna i temperatury ciała, a także usługę geolokalizacji, dzięki czemu centrum opieki monitorujące seniora, będzie wiedziało, gdzie się on znajduje. Jednym naciśnięciem palca można na niej uruchomić "czerwony przycisk życia", czyli połączenie z numerem alarmowym 112. W tym samym momencie informację o pogorszeniu stanu zdrowia seniora otrzyma centrum opieki, które - dzięki opasce - będzie mogło skontaktować się z wzywającym pomocy.
Przyrząd został również wyposażony w detektor upadku - gdy senior przewróci się i np. straci przytomność, do centrum opieki dotrze alarmujący sygnał.
Jak poinformował łódzki magistrat, wartość pilotażowego projektu teleopieki to 5 mln zł, jednak miasto nie ponosi w związku z nim żadnych kosztów.
Urząd zapowiedział także rozszerzenie - o kolejne 20 osób - części programu dotyczącej opieki domowej nad osobami niesamodzielnymi. Od września ubiegłego roku 20 łodzian korzysta dzięki niemu z kompleksowej opieki pielęgniarki, dietetyka oraz psychologa; usługa obejmuje również weekendy i jest świadczona w miejscu zamieszkania pacjenta. W tej części programu zawarto również szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych.
Oferta skierowana jest do osób, które bez pomocy z zewnątrz musiałyby trafić do placówki opiekuńczej, np. domu pomocy społecznej. Dzięki wsparciu dodatkowego opiekuna lub włączeniu w system teleopieki nadal będą one mogły przebywać we własnym domu. Nabór do programu prowadzi oddział ds. polityki senioralnej Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych