Łódź: magistrat rozda seniorom 2 tys. opasek ratujących życie

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 lutego 2019 11:25


Łódź: magistrat rozda seniorom 2 tys. opasek ratujących życie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dwa tysiące seniorów z Łodzi otrzyma - w ramach pilotażowego programu teleopieki, realizowanego wspólnie przez miasto i firmę HRP Care - opaski na rękę, które m.in. umożliwiają natychmiastowe wezwanie pomocy w razie zagrożenia życia.

- Opaska, która przypomina zegarek, może uratować życie. Na razie pierwszych 11 seniorek i seniorów, a w najbliższym czasie aż 2 tys. osób starszych oraz niesamodzielnych z Łodzi zostanie wyposażonych w specjalne opaski na rękę, które zdalnie zaalarmują centrum ratunkowe w razie zagrożenia życia oraz w łatwy sposób pozwolą wezwać pogotowie. To elektroniczny "opiekun", który będzie z seniorem w domu, gdy np. syn czy córka będą w pracy. Natomiast 40 łodzian dostanie kompleksową opiekę pielęgniarską i lekarską w swoich domach - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Elektroniczna opaska ma funkcje badania tętna i temperatury ciała, a także usługę geolokalizacji, dzięki czemu centrum opieki monitorujące seniora, będzie wiedziało, gdzie się on znajduje. Jednym naciśnięciem palca można na niej uruchomić "czerwony przycisk życia", czyli połączenie z numerem alarmowym 112. W tym samym momencie informację o pogorszeniu stanu zdrowia seniora otrzyma centrum opieki, które - dzięki opasce - będzie mogło skontaktować się z wzywającym pomocy.

Przyrząd został również wyposażony w detektor upadku - gdy senior przewróci się i np. straci przytomność, do centrum opieki dotrze alarmujący sygnał.

Jak poinformował łódzki magistrat, wartość pilotażowego projektu teleopieki to 5 mln zł, jednak miasto nie ponosi w związku z nim żadnych kosztów.

Urząd zapowiedział także rozszerzenie - o kolejne 20 osób - części programu dotyczącej opieki domowej nad osobami niesamodzielnymi. Od września ubiegłego roku 20 łodzian korzysta dzięki niemu z kompleksowej opieki pielęgniarki, dietetyka oraz psychologa; usługa obejmuje również weekendy i jest świadczona w miejscu zamieszkania pacjenta. W tej części programu zawarto również szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych.

Oferta skierowana jest do osób, które bez pomocy z zewnątrz musiałyby trafić do placówki opiekuńczej, np. domu pomocy społecznej. Dzięki wsparciu dodatkowego opiekuna lub włączeniu w system teleopieki nadal będą one mogły przebywać we własnym domu. Nabór do programu prowadzi oddział ds. polityki senioralnej Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR