Łódź: pierwszy dom Senior-WIGOR już działa; miasto chce otwierać kolejne

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 grudnia 2015 15:06


Łódź: pierwszy dom Senior-WIGOR już działa; miasto chce otwierać kolejne W ramach programu MPiPS samorząd może wystąpić o dotację tylko na jedną placówkę rocznie. Fot. MSZ, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Pierwszy w Łodzi Dom Dziennego Pobytu zmodernizowany i wyposażony w ramach ogólnopolskiego programu Senior-WIGOR został otwarty w poniedziałek (28 grudnia). Władze miasta będą ubiegać się o kolejne dofinansowania z rządowego programu wsparcia placówek dla seniorów.

Senior-WIGOR to projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zaplanowany na lata 2015-2020, w ramach którego samorządy mogą ubiegać się o pieniądze na doposażenie domów dziennego pobytu.

W pierwszej edycji programu łódzki magistrat otrzymał ponad 155 tys. zł na zmodernizowanie i wyposażenie wnętrz zabytkowej przedwojennej willi przy ul. Senatorskiej, w której wcześniej działał Dom Dziennego Pobytu (DDP) obejmujący opieką ok. 50 osób w wieku od 60 do 94 lat. W budynku wymieniona została podłoga, sanitariaty, wyposażenie kuchni, zlikwidowano bariery architektoniczne. Powstały nowe pomieszczenia m.in. pokój rehabilitacyjny i biblioteka wyposażona w komputery.

- Będziemy przygotowywać się do aplikowania o kolejne środki, aby takich domów - oferujących seniorom usługi na najwyższym poziomie - było w Łodzi jeszcze więcej - zaznaczyła dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Wagner.

Podopieczni Domu Senior-WIGOR będą mogli spędzać w nim osiem godzin dziennie w dni powszednie. Będą korzystać z zajęć rehabilitacyjnych, rekreacyjnych i terapii zajęciowej, otrzymają też ciepły posiłek. Zgodnie z wytycznymi programu, dom jest zobowiązany do zatrudnienia specjalistów (fizjoterapeuty, pielęgniarki, ratownika medycznego bądź psychologa) - na 15 seniorów powinien przypadać jeden taki pracownik.

W ramach programu MPiPS samorząd może wystąpić o dotację tylko na jedną placówkę rocznie. - Będziemy składać wnioski w każdym kolejnym roku, ale chcielibyśmy, aby program się zmienił tak, by umożliwić nam zmodernizowanie wszystkich DDP w Łodzi. Mamy pieniądze na wkład własny i jesteśmy zdeterminowani, bo wiemy, że seniorzy potrzebują takich "drugich domów" - podkreślił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Trela.

Wkład własny miasta w modernizację placówki to prawie 40 tys. zł. Willa posiada także zaniedbany ogród, który wiosną poddany zostanie rewitalizacji, aby stworzyć w nim miejsce do wypoczynku na powietrzu. Ok. 30 tys. zł na ten cel przekaże Rada Osiedla.

Obecnie w Łodzi działa ok. 20 domów dziennego pobytu, obejmujących opieką ponad tysiąc seniorów. Zdaniem dyrektor łódzkiego MOPS, zainteresowanie tą formą opieki wśród najstarszych łodzian jest coraz większe, dlatego w latach 2017-2018 planowane jest otwarcie kolejnych dwóch DDP.

W latach 2015-2020 MPiPS ma przeznaczyć na realizację Programu Senior-WIGOR 370 mln zł. Wsparcie kierowane jest do samorządów z niskimi dochodami lub wysokim odsetkiem seniorów w populacji oraz brakiem infrastruktury pomocy społecznej służącej do realizacji usług opiekuńczych przeznaczonych dla osób w wieku 60+. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR