Łódź: pierwszy dom Senior-WIGOR zostanie otwarty na koniec roku

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 sierpnia 2015 15:06


Łódź: pierwszy dom Senior-WIGOR zostanie otwarty na koniec roku Dom Senior-WIGOR ma powstać w Łodzi do świąt Bożego Narodzenia. Fot. Ela/Flickr

Bogaty program zajęć - m.in. komputerowe, rekreacyjne i rehabilitacyjne - będzie mieć w ofercie pierwszy w Łodzi Dzienny Dom Senior-WIGOR, który zostanie otwarty pod koniec br. Łódzki magistrat planuje też kolejne modernizacje w ramach rządowego programu wsparcia placówek dla seniorów.

Senior-WIGOR to projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zaplanowany na lata 2015-2020, w ramach którego samorządy mogą ubiegać się o pieniądze na doposażenie domów dziennego pobytu.

- Uzyskaliśmy wsparcie od MPiPS w wysokości ponad 155 tys. zł, dzięki czemu Dom Dziennego Pobytu przy ul. Senatorskiej już za kilka miesięcy zamieni się w Dzienny Dom Senior-WIGOR. Na realizację projektu potrzebujemy ok. 193 tys. zł - brakującą kwotę wyłoży miasto. Prace modernizacyjne rozpoczną się we wrześniu. Planujemy, aby na święta Bożego Narodzenia podopieczni domu mogli wejść do przebudowanych wnętrz - poinformował na środowej (12 sierpnia) konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Mieszcząca się w zabytkowej przedwojennej willi placówka ma zaniedbany ogród, który także poddany zostanie rewitalizacji. Ok. 30 tys. na ten cel przekaże Rada Osiedla. W budynku wymieniona zostanie podłoga, sanitariaty, wyposażenie kuchni, znikną bariery architektoniczne. Poprawi się nie tylko estetyka, ale również wyposażenie w sprzęt rehabilitacyjny. Powstanie czytelnia z salą komputerową.

Zgodnie z wytycznymi MPiPS samorząd mógł wystąpić o dotację tylko na jedną placówkę rocznie. - Już jesteśmy przygotowani, aby w przyszłym roku aplikować o kolejne pieniądze na inny dom dziennego pobytu. Również w przyszłym roku skorzystamy z dotacji na tzw. utrzymanie DDP. Będzie to 200 zł na jednego podopiecznego Dziennego Domu Senior-WIGOR. Program bardzo dobrze wpisuje się w potrzeby naszego miasta - podkreślił Trela.

Według dyrektor łódzkiego MOPS Małgorzaty Wagner, kolejnym Domem Senior-WIGOR ma szansę zostać DDP przy ul. Borowej. W latach 2017-2018 planowane jest utworzenie dwóch nowych DDP. Zdaniem Wagner, jest to odpowiedź na rosnące zainteresowanie najstarszych łodzian tą formą opieki. Obecnie korzysta z niej 180 osób.

- DDP wymagają zmian. Program cyfryzacji dla seniorów spowodował zmianę ich zainteresowań. Podopieczni chętnie się uczą, biorą udział w konkursach. Zaproszenie seniorów do innego rodzaju pracy niż oferowane do tej pory zajęcia jest niezmiernie ważne - dodała Wagner.

Z dotychczasowych usług domu przy Senatorskiej korzystało niespełna 60 seniorów w wieku od 60 do 94 lat, którzy na czas modernizacji skierowani zostali do innych placówek w okolicy. W Domu Senior-WIGOR będą mogli spędzać osiem godzin dziennie w dni powszednie. Obok szerokiej oferty zajęć, otrzymają ciepły posiłek i opiekę specjalisty (fizjoterapeuty, pielęgniarki, ratownika medycznego bądź psychologa) - na 15 seniorów dom zatrudnić musi jednego takiego pracownika.

MPiPS kieruje program Senior-WIGOR do samorządów z niskimi dochodami lub wysokim odsetkiem seniorów w populacji oraz brakiem infrastruktury pomocy społecznej służącej do realizacji usług opiekuńczych przeznaczonych dla osób w wieku 60+. W latach 2015-2020 przeznaczy na niego 370 mln zł, z czego 30 mln zł przekazane zostanie w roku bieżącym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.