Łódzkie hospicja nie dostaną zarezerwowanych dla nich 20 mln zł

RYNEK OPIEKI

Autor: KL/Rynek Seniora   04 listopada 2016 14:51


Łódzkie hospicja nie dostaną zarezerwowanych dla nich 20 mln zł Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ani jedno z 38 łódzkich hospicjów nie dostanie wsparcia z 20 mln zł rezerwy przeznaczonej przez Sejm na rzecz tych placówek.

Pieniądze miały pomóc w działalności 38 podmiotów, w tym sześciu szpitali, oferujących 103 miejsca dla dorosłych i 11 dla dzieci. Sto łóżek hospicyjnych, którymi dysponuje Łódzkie, daje 4 miejsca na 100 tys. mieszkańców. W Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosi 2,5 razy więcej, czyli 10 na 100 tys. 

W czasie prac nad tegorocznym budżetem państwa, w wyniku przyjęcia poprawki zgłoszonej przez posła PO Cezarego Grabarczyka, w rezerwie celowej utworzono wydatek "Hospicja w woj. łódzkim" w wysokości 20 mln zł.

W marcu br. Grabarczyk złożył w Sejmie interpelację, w której zwracał uwagę rządowi na opieszałość, która może doprowadzić do niewykorzystania pieniędzy przeznaczonych dla placówek hospicyjnych w Łódzkiem.

Przeszkodą w przekazaniu rezerwy okazał się brak podstawy prawnej. W tym celu powołano Forum opieki hospicyjnej, które miało pomóc włodarzom Łodzi w wypracowaniu sposobu na uruchomienie rezerwy. Jednak do tej pory nie udało się tego zrobić. Jak ustalili dziennikarze Polsat News, czas na wykorzystanie pieniędzy właśnie się skończył i wiadomo, że środki te już nie zostaną przekazane hospicjom.

Od początku mówiło się, że przeciwni takiemu wykorzystaniu rezerwy byli posłowie PiS, którzy chcieli, by środki te zostały przekazane na fundusz kościelny. I to w tej nieprzychylności środowiska hospicyjne widzą powód niepowodzenia inicjatywy, która miała odblokować środki dla tych placówek. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR