Lublin: 3,7 mln zł na opiekę środowiskową dla seniorów

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 października 2017 10:10


Lublin: 3,7 mln zł na opiekę środowiskową dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wsparcie systemu pomocy środowiskowej dla seniorów przewiduje nowy projekt wdrażany przez samorząd Lublina kosztem 3,7 mln zł z funduszy europejskich. Specjalną opieką objęte zostaną osoby, które mają trudności z samodzielnym opuszczaniem mieszkań.

- Co czwarty mieszkaniec Lublina to osoba po 60. roku życia. Osób starszych przybywa. Dlatego staramy się poprawiać jakość życia i funkcjonowania seniorów w naszym mieście, tworzymy szereg programów wsparcia, staramy się dostosować szeroko rozumiane usługi publiczne do potrzeb tej grupy mieszkańców - powiedział w czwartek (26 października) na konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

- Podpisaliśmy umowę na 3,7 mln zł - w tym 5 proc. wkładu własnego, reszta to środki europejskie - na tworzenie systemu pomocy środowiskowej dla seniorów - poinformował prezydent.

Głównym przedsięwzięciem nowego projektu będzie utworzenie w śródmieściu Lublina punktu opieki domowej. Jego pracownicy mają służyć pomocą osobom starszym, którym trudno samodzielnie opuszczać mieszkania, a nie chcą przenosić się do domów pomocy społecznej i nie wymagają pomocy przez całą dobę.

Działalność tego punktu polegała będzie na dowożeniu codziennie gorących posiłków podopiecznym. Takie osoby będą codziennie odwiedzane przez pracowników socjalnych i terapeutów, którzy zaopiekują się tymi ludźmi, pomogą im w załatwianiu codziennych spraw, kontaktach z urzędami i instytucjami, zorganizują jakieś formy aktywności, zawiozą na spotkania, imprezy kulturalne.

Pomocą objęte będą osoby samotne bądź takie, których rodzina nie mieszka w pobliżu. Rekrutację już rozpoczęli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Do tej pory finansowaliśmy ze środków własnych pomoc takim osobom. Jest duże zainteresowanie, dlatego chcemy tę formę wsparcia rozwijać. Własne miejsce zamieszkania jest najlepszym środowiskiem opieki, utrzymanie w tym środowisku jest priorytetem - dodała wiceprezydent Lublina Monika Lipińska.

Projekt przewiduje też rozszerzenie działalności dwóch centrów dziennego pobytu oraz 11 klubów seniora. Będzie w nich organizowanych więcej zajęć terapeutycznych, warsztatów z różnych dziedzin, zajęć prozdrowotnych i sportowych, spotkań integracyjnych. Będą szkolenia z obsługi komputera i poznawania internetu, treningi pamięci. Część pieniędzy będzie przeznaczona na promocję twórczości seniorów. Łącznie różnymi formami wsparcia w tym projekcie objętych ma być 350 osób.

Projekt ma trwać do 2020 r. Sfinansowany będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wkład własny samorządu Lublina wyniesie około 200 tys. zł.

W niespełna 350-tysięcznym Lublinie ponad 60 lat ma 87,5 tys. mieszkańców, zaś powyżej 65 lat - 62 tys. Setny rok życia przekroczyło przeszło 20 osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR