Lublin: sprzedaż działki Kościołowi odłożona; miał tam powstać dom opieki
Autor: PAP/Rynek Seniora   03 września 2015 13:26

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wycofał w czwartek (3 września) z porządku obrad sesji rady miasta projekt uchwały wyrażającej zgodę na sprzedaż gruntu Archidiecezji Lubelskiej, która na miejskich działkach planowała budowę kościoła i dziennego domu opieki. Przeciwko zbyciu ziemi protestowała grupa mieszkańców.

Chodzi o dwie miejskie działki o łącznej powierzchni około 2 ha, położone w dzielnicy Ponikwoda, w której powstają nowe osiedla mieszkaniowe. Po wyrażeniu zgody przez radnych miały być sprzedane Kościołowi bez przetargu, z bonifikatą w wysokości 90 proc. ceny.

Na czwartkowej sesji Żuk wycofał swój projekt uchwały rady miasta w tej sprawie. Zapowiedział, że będzie on wniesiony ponownie w późniejszym terminie, a do projektu dołączone będzie zobowiązanie Archidiecezji Lubelskiej dotyczące planowanej zabudowy. Ma ona być zgodna z planami zagospodarowania przestrzennego, pod sankcją utraty bonifikaty. Zaznaczył, że takie rozwiązanie zostało skonsultowane z kurią.

- Chciałem podkreślić, że jest to właściwość rady miasta, prezydent poza uchwałą rady miasta nie może podejmować żadnych czynności i takie czynności nie będą podejmowane - dodał Żuk.

Prezydent poinformował też radnych, że stan prawny jednej z działek nie jest do końca uregulowany. Jak wyjaśnił radca prawny urzędu miasta, sprzedaż tej działki powinna być wstrzymana, do czasu zakończenia toczącego się postępowania administracyjnego, co powinno wkrótce nastąpić.

W sprawie tej klub radnych PO przyjął stanowisko - odczytane na sesji przez jego przewodniczącego Wojciecha Krakowskiego - aby w razie sprzedaży ziemi Archidiecezji Lubelskiej, w akcie notarialnym umieszczony został zapis o zwrocie udzielonej bonifikaty, w przypadku zmiany zadeklarowanego sposobu użytkowania tych działek.

Radni przyjęli uchwałę dotyczącą zamiaru budowy na Ponikwodzie wielofunkcyjnego obiektu - łączącego funkcje szkoły, przedszkola i dzielnicowego centrum kultury. W budżecie miasta na lata 2016 i 2017 mają być zarezerwowane środki na budowę obiektu.

Sprzedaży działek Kościołowi sprzeciwiała się grupa mieszkańców dzielnicy Ponikwoda. Argumentowali, że te nieruchomości stanowią rezerwę gruntową na potrzeby społeczne, a oni czekają, aby powstały takie obiekty jak szkoła, przedszkole, żłobek, dom kultury czy przychodnia zdrowia. Protest podpisało ponad sto osób. Żuk zadeklarował w środę na konferencji prasowej, że miasto dysponuje terenami na te potrzeby.

Po decyzjach podjętych na czwartkowej sesji przewodniczący zarządu dzielnicy Ponikwoda, Tomasz Małecki, który był wśród protestujących, powiedział dziennikarzom, że mieszkańcy są usatysfakcjonowani. - Ważna jest dla nas uchwała intencyjna odnośnie budowy szkoły - podkreślił.

- Od wielu lat wnioskowaliśmy o budowę publicznej szkoły i przedszkola, a nagle pojawiła się projekt budowy obiektów sakralnych. Byliśmy zaskoczeni, nikt z nami o tym nie rozmawiał. Nie jesteśmy przeciwni budowie kościoła, tylko chcieliśmy pokazać, że ważne są także inne potrzeby. Chcemy współpracować z Archidiecezją przy urządzaniu wspólnych przestrzeni wypoczynkowych - powiedział Małecki dziennikarzom.

Rzecznik lubelskiej kurii archidiecezjalnej ks. Krzysztof Podstawka wyjaśnił, że w dzielnicy Ponikwoda planowana jest w przyszłości budowa kościoła i dziennego domu opieki, a wokół mają powstać tereny zielone. Terminy budowy nie zostały jeszcze ustalone.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.