Lubuskie: 16 samorządów dostanie środki na domy i kluby Senior+

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 marca 2018 09:40


Lubuskie: 16 samorządów dostanie środki na domy i kluby Senior+ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

16 lubuskich samorządów otrzymało wsparcie z Programu Senior+ na tworzenie domów i klubów seniora i utrzymanie takich placówek. Łącznie to około 2 mln zł. W piątek (23 marca) w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. podpisano umowy z przedstawicielami tych samorządów.

- To jest ogromnie ważne dla tych ludzi (seniorów), którzy tam się spotykają, integrują się, są ze sobą, mają swoje pasje, zainteresowania, mogą je tam realizować. Cieszę się, że samorządy podejmują te tematy, bo przecież to są oczekiwania ludzi, którzy mieszkają w tych społecznościach, i cieszę się, że kolejne takie domy i kluby powstają - powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

W tegorocznej edycji programu oferty uruchomienia nowych placówek złożyło dziewięć lubuskich samorządów. Jedna gmina wycofała wniosek, pozostałe osiem otrzymało wnioskowane dotacje. Na utworzenie dziennych domów zdecydowały się: miasto Gorzów Wlkp., powiat słubicki i gmina Międzyrzecz. Natomiast na utworzenie klubów Senior+ gminy: Żagań, Kłodawa, Szprotawa, Nowogród Bobrzański i Szlichtyngowa. W sumie otrzymały około 1,5 mln zł.

- Nie wahaliśmy się. To jest bardzo ważny projekt skierowany dla seniorów. Ten projekt jest o tyle ważny i dobry dla naszego samorządu, że dostajemy ponad 300 tys. zł dofinansowania. Nasza część to lekko ponad 60 tys. zł (…) Do końca roku obiekt zostanie uruchomiony. Będzie to dom dziennego pobytu, będzie to ośmiogodzinna forma opieki dla 15 naszych seniorów - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Dodał, że pieniądze zostaną przeznaczone na pierwszy etap remontu i wyposażenie części kamienicy przy ul. Borowskiego, gdzie będzie się mieścił dom Senior+.

W tym roku osiem samorządów otrzymało także dofinansowanie do działania domów i klubów Senior+. Łączna kwota tego wsparcia to około 500 tys. zł.

Skwierzyna dzienny dom w formule Senior+ otworzyła na początku zeszłego roku. Burmistrz tego miasta Lesław Hołownia ocenił, że placówka przyjęła się, w zajęciach uczestniczy codziennie około 40 osób. Na utrzymanie tych miejsc gmina otrzyma w tym roku ponad 100 tys. zł.

- Nasi seniorzy ćwiczą, rehabilitują się, spotykają. Mają zajęcia kulturalne, sportowe, wycieczki, tak, że bardzo fajna inicjatywa, bardzo nam się to przyjęło i sprawdza się po prostu - powiedział Hołownia.

Dodał, że utrzymanie placówki nie jest wielkim obciążeniem dla budżetu gminy. - Mamy dofinansowanie z ministerstwa, zrobiliśmy także przesunięcia w ramach naszych struktur opieki społecznej, czyli część pracowników przeszła do domu seniora - wyjaśnił Hołownia.

W woj. lubuskim funkcjonuje osiem placówek "Senior+": pięć dziennych domów, które mają w sumie 157 miejsc (Zbąszynek, Zielona Góra, Skwierzyna, Witnica, Kargowa) i trzy kluby Seniora (70 miejsc) w Lubrzy, Lubiszynie i w Cybince. Po utworzeniu kolejnych w tym roku ich liczba wzrośnie do 16 i będą w nich 432 miejsca.

- Ogłoszony został również drugi nabór w tym roku, jak gdyby taka dogrywka, bo zostały jeszcze pieniądze. Do niej zgłosiły się jeszcze trzy samorządy: Czerwieńsk, Zielona Góra i Drezdenko. Mamy nadzieję, że i te samorządy otrzymają wsparcie - powiedziała dyr. Wydziału Polityki Społecznej LUW Grażyna Jelska.

Dodała, że w tym przypadku oferty spływały do 20 marca, a w kwietniu ministerstwo ogłosi listę samorządów, które otrzymają dodatkowe wsparcie.

W ramach Programu Senior+ jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o rządową dotację na utworzenie lub wyposażenie placówki (300 tys. zł na dzienny dom Senior+ i 150 tys. zł na klub Senior+), a także na zapewnienie funkcjonowania istniejących placówek. Dofinansowanie na utrzymanie jednego miejsca miesięcznie to do 300 zł w dziennym domu i do 200 zł w klubie.

W całym kraju na realizację Programu Senior+ w 2018 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaplanowało 80 mln zł - najwięcej w historii tego programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR