Lubuskie: jest hospicjum, nie ma pieniędzy na pacjentów
Autor: Gazeta Wyborcza Zielona Góra/Rynek Seniora   06 maja 2015 11:01

Hospicjum im. Św. Brata Alberta w Żarach (Lubuskie) zostało oficjalnie otwarte w listopadzie ubiegłego roku. Placówka do tej pory stoi pusta. Powodem jest brak kontraktu z NFZ. Fundusz twierdzi, że nie ma na to pieniędzy.

Budynek hospicjum mieści się przy ul. Pszennej w Żarach. Na 850 m kw. znalazło się kilkanaście pokoi, a w nich profesjonalne łóżka, pulsometry, aparat EKG, kardiomonitor. Budynek mógłby pomieścić 15 chorych, objętych całodobową opieką i 20 w domu dziennego pobytu.

Placówka nie ma kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ks. Zygmunt Czepirski, prezes Koła Żarskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta tłumaczy jednak, że budowa hospicjum rozpoczęła się w porozumieniu z NFZ. Niestety, przez pół roku do budynku trzeba było dopłacać.

Lubuski oddział NFZ ogłosił konkurs na stacjonarną opiekę paliatywną i hospicyjną w powiatach żarskim i żagańskim dopiero 30 kwietnia tego roku. Ten, kto złoży najkorzystniejszą ofertę, otrzyma kontrakt od 1 lipca do końca 2017 r. Na najbliższe sześć miesięcy dostanie nie więcej niż 270 tys. zł. Pieniądze wystarczą na objęcie opieką... siedmiu pacjentów.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 19 czerwca. Wtedy dowiemy się, jaką dokładnie kwotę dostanie zespół prowadzący hospicjum. Wiadomo, że Fundusz jest w stanie zaoferować nie więcej niż 540 tys. zł rocznie. Tymczasem koszty prowadzenia placówki mogą sięgać nawet 1 mln zł.

Więcej: www.zielonagora.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR