Małopolskie: brakuje hospicjów i ośrodków medycyny paliatywnej

RYNEK OPIEKI

Autor: www.krakow.gosc.pl/Rynek Seniora   22 października 2015 10:51


Małopolskie: brakuje hospicjów i ośrodków medycyny paliatywnej Hospicja borykają się z brakiem pieniędzy i personelu. Tego typu ośrodków jest też zbyt mało w stosunku do potrzeb. Fot. Archiwum

Brak pełnoetatowych lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy, niedostateczne finansowanie, a to wszystko w sytuacji, kiedy liczba osób terminalnie chorych cięgle wzrasta i, w związku ze starzeniem się społeczeństwa, będzie rosła nadal - to bolączki, z jakimi borykają się hospicja w Małopolsce.

O tych problemach dyskutowano we środę (21 października br.) w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Okazją debaty był obchodzony niedawno Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej. W dyskusję włączyli się zarówno przedstawiciele małopolskich hospicjów, jak i władze samorządowe.

Uczestnicy podkreślali, że od 2011 r. liczba małopolskich hospicjów i zakładów paliatywnych znacząco się nie zmieniła, tymczasem przed wszystkimi tymi ośrodkami stoją wyzwania, które nieraz przekraczają ich możliwości. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele, m.in. nieustanny brak personelu.  

Problemem są też finanse. Niejednokrotnie stawki oferowane przez NFZ są niższe niż realne koszty opieki nad chorym w hospicjum. Obecnie stawka jednej konsultacji w poradniach medycyny paliatywnej to 40 zł, przy czym rzeczywisty jej koszt to od 90 do 100 zł.

Problemem jest również brak nowych placówek. Tymczasem, jak wyjaśniali specjaliści, demografia i epidemiologia pokazują, że ludzi starszych przybywa. Wiąże się z tym wzrost liczby nowotworów i chorób przewlekłych.

Efekt? Terminalnie chorzy czekają w kolejkach nawet 3 miesiące. W niektórych powiatach na terenie woj. małopolskiego nie ma żadnego ośrodka pomocy paliatywnej ani hospicyjnej.

Więcej: www.krakow.gosc.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.