Małopolskie: pacjenci wymagający domowej opieki długoterminowej zostali bez pielęgniarek

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 stycznia 2018 13:37


Małopolskie: pacjenci wymagający domowej opieki długoterminowej zostali bez pielęgniarek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sześciu pacjentów NZOZ "Zdrowie", spółki świadczącej domową opiekę długoterminową, pozostało bez opieki. To skutek utraty kontraktu z NFZ.

Do lipca ub.r. spółka "Zdrowie" realizowała kontrakt z Funduszem na opiekę długoterminową. Następnie NFZ zdyskwalifikował jej ofertę na skutek błędnej odpowiedzi na źle zinterpretowane pytanie. Zamiast "Zdrowia" kontrakt otrzymały dwa inne podmioty lecznicze. Zatrudniły one pielęgniarki z firmy "Zdrowie" i przejęły pięciu pacjentów, którymi opiekował się NZOZ. Kolejnych sześciu pozostało jednak bez opieki - informuje Gazeta Krakowska.

I choć Małopolski OW NFZ przeznaczył od lipca 2017 r. na domową opiekę długoterminową więcej pieniędzy, dzięki czemu liczba objętych nią osób wzrosła do 6432, czyli o 180 pacjentów, to w powiecie tatrzańskim stało się odwrotnie: tutaj po 1 lipca objęto opieką mniejszą liczbę potrzebujących.

Zdaniem Izabeli Ćwiertni, małopolskiego konsultanta w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, problemy na Podhalu obrazują jak w soczewce patologie polskiej medycyny rodzinnej. Uważa ona, że aby rozwiązać problem decydenci powinni na nowo zdefiniować zadania tej branży medycznej i podjąć zmiany systemowe.

W jej opinii pielęgniarki muszą zostać uwolnione od szeregu czynności administracyjnych, do których nie są ani powołane, ani kształcone. Muszą też znaleźć się dla nich większe pieniądze. Bez tego seniorzy znajdą się w dramatycznej sytuacji.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR