Małopolskie: pomaszerują dla podopiecznych Hospicjum św. Łazarza

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 września 2015 14:31


 Małopolskie: pomaszerują dla podopiecznych Hospicjum św. Łazarza Organizatorzy przeprowadzą zbiórkę pieniędzy wśród uczestników Marszonu na rzecz podopiecznych krakowskiego hospicjum. Fot. Shutterstock

Ok. 67 km przemierzą uczestnicy XXIX Marszonu, który w piątek (4 września) wyruszy z Łącka (Małopolskie). Piechurzy będą nieustannie szli przez ok. 27 godzin dla tych, którzy - jak sami mówią - chodzić już nie mogą, czyli dla podopiecznych krakowskiego Hospicjum św. Łazarza.

Na rzecz mieszkańców tego hospicjum organizatorzy przeprowadzą zbiórkę pieniędzy wśród uczestników Marszonu. Podczas ostatniej edycji zebrali ok. 1,2 tys. zł.

- Marszony od innych rajdów odróżnia to, że mają charakter towarzyski - uczestnicy rozmawiają ze sobą - oraz turystyczno-krajoznawczy, a nie sportowy, rywalizacyjny - powiedział główny organizator Marszonów Jakub Terakowski.

Na trasie XXIX Marszonu znajdą się: Jaworzynka, Dzwonkówka, Przehyba, Wielki Rogacz, Watorówka, Rozdziele, Skalskie, Veterny Vrch, Wielki Lipnik, Leśnica i Bacówka pod Bereśnikiem w Szczawnicy. Suma wszystkich podejść wyniesie ok. 3,3 tys. m.Marszony odbywają się dwa razy w roku. Są to ok. dobowe marsze, bez dłuższych odpoczynków. Przeciętna długość rajdu to ok. 70 km. W Marszonie może wziąć udział każdy.

Pomysłodawcami rajdów są dwaj krakowscy podróżnicy - Jakub Terakowski i Bogdan Kwiatek. Jakub Terakowski ukończył biologię i zarządzanie służbą zdrowia na Uniwersytecie Jagiellońskim, uczestniczył m.in. w XVI Wyprawie Antarktycznej Polskiej Akademii Nauk. Bogdan Kwiatek z wykształcenia jest historykiem filozofii, jest jednym z pierwszych propagatorów polskiej turystyki w internecie, prowadzi własny portal podróżniczy. Kwiatek jest też twórcą słowa "marszon", które stanowi połączenie wyrazu "marsz" z angielskim "on".

Hospicjum św. Łazarza znajduje się w Nowej Hucie. Od ponad 30 lat otacza chorych opieką medyczną, pielęgnacyjną i psychologiczną - zarówno w oddziale stacjonarnym (ponad 40 chorych), jak i w domach pacjentów (obecnie ponad 60 osób). Prowadzi również Poradnię Obrzęku Limfatycznego oraz Medycyny Paliatywnej.

Na działalność krakowskiego hospicjum potrzeba ponad 8 mln zł rocznie. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia to ok. 4 mln zł. Pozostałe środki Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" pozyskuje z darowizn, a także podczas kwest, akcji Pola Nadziei i z jednego procenta podatku.

W ramach Pól Nadziei udaje się zebrać ok. 0,5 mln zł, środki z tytułu jednego procenta podatku to niecała jedna czwarta rocznego budżetu Hospicjum św. Łazarza. Dzięki ofiarności społeczeństwa opieka hospicyjna jest całkowicie nieodpłatna dla chorego i jego rodziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.