Małopolskie: pracownica DPS-u okradała podopiecznych, jest wyrokGazeta Krakowska/Rynek Seniora - 14 listopada 2016 11:16


Pracownica Domu Pomocy Społecznej ,,Diana” w Kasinie Wielkiej przywłaszczyła ponad 34 tys. zł, które należały do podopiecznych placówki. Sąd właśnie wydał w tej sprawie wyrok.

Sąd Rejonowy w Limanowej nieprawomocnym wyrokiem wymierzył kobiecie karę trzech miesięcy więzienia, a jej wykonanie zawiesił warunkowo na okres dwóch lat. Opiekunka będzie musiała całą kwotę zwrócić poszkodowanym.

Jak przypomina Gazeta Krakowska, pieniądze kobieta "wyprowadzała" od 6 października 2011 r. do 9 sierpnia 2015 r. Określone kwoty pobierała z depozytu placówki, a także z rachunku bankowego, prowadzonego dla jednego z pensjonariuszy. Kupowała za nie m.in. jedzenie i ubrania, które nigdy nie trafiły do mieszkańców domu. Ponad 8 tys. zł przyjęła również jako zwrot z ZUS-u i nie przekazała go do depozytu.

Poszkodowanych jest 13 osób. Kobieta nie jest już pracownikiem DPS-u.

Dom Pomocy Społecznej ,,Diana” w Kasinie Wielkiej powstał we wrześniu 2003 r. Wówczas był przeznaczony dla 30 osób. W wyniku rozbudowy w 2009 r. liczba miejsc zwiększyła się do 66. Do placówki trafiają osoby przewlekle psychicznie chore. Niektóre mają opiekunów prawnych. DPS prowadzi Stowarzyszenie Wspierania Osób Psychicznie Chorych "Egida".

W Kasinie Wielkiej mieszka multimedalistka w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl