Małopolskie: ruszyły zapisy na turnusy opiekuńcze dla niesamodzielnych
Autor: MUW, KL/Rynek Seniora   14 lipca 2015 09:51

585 osób osób niepełnosprawnych, wymagających całodobowej opieki, będzie mogło skorzystać z dwutygodniowych turnusów opiekuńczych organizowanych przez przez wojewodę małopolskiego.

Opieka nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i wymagającymi stałej opieki spada dziś przeważnie na rodzinę. Opiekunowie często są nie radzą sobie z emocjami, popadają w depresję, bo opieka jest trudna.  Często brakuje im czasu i możliwości, by pozałatwiać swoje sprawy czy odpocząć.

Tym osobom potrzebna jest chwila przerwy od codziennych obowiązków, a jednocześnie gwarancja, że gdy oni będą zajmować się swoimi sprawami, ich podopieczni będą mieli świetną opiekę. Temu celowi mają służyć turnusy opiekuńcze.

Od 2008 r. takie dwutygodniowe pobyty na turnusach opiekuńczych organizuje wojewoda małopolski. W ich czasie  uczestnikom zapewniana jest całodobowa opieka, pomoc medyczna i pielęgniarska z uwzględnieniem wszelkich zaleceń lekarskich czy choćby dietetycznych. 

Uczestnikami turnusów opiekuńczych mogą być osoby wymagające stałej całodobowej opieki, w szczególności z porażeniem mózgowym, z chorobami neurologicznymi (stwardnienie rozsiane), cierpiące na zespół otępienny typu Alzheimer, osoby autystyczne, niedołężne, z ograniczoną sprawnością ruchową organizmu i poważnie chore somatycznie, niejednokrotnie nowotworowo.

Dotychczas turnusy opiekuńcze były finansowane w całości lub częściowo z budżetu wojewody małopolskiego. Od 1 lipca 2015 do 31 grudnia 2016 roku, we współpracy z podmiotami pozarządowymi oraz 96 małopolskimi gminami, które przystąpiły do projektu, prowadzona jest kolejna edycja turnusów opiekuńczych. Na wykonanie zadań objętych konkursem wojewoda małopolski przeznaczył łącznie ponad 438 tys. zł (na 2015 r. - 148 tys. zł, na 2016 r. - 290 tys. zł).

Przekazane środki pozwolą na zorganizowanie w ciągu roku dwutygodniowych turnusów opiekuńczych dla 585 osób.  Od 2008 roku do 30 czerwca 2015 r. na turnusy wyjechało prawie 2 tysiące osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR