Małopolskie: w Domu Miłosierdzia zamieszali pierwsi pensjonariusze

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 stycznia 2017 10:37


Małopolskie: w Domu Miłosierdzia zamieszali pierwsi pensjonariusze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsi pensjonariusze zamieszkali w Domu Miłosierdzia, wybudowanym na obrzeżach Campusu Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, gdzie pod koniec lipca ub.r. odbyły się końcowe uroczystości Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

"Apartament papieski", przygotowany z myślą o papieżu Franciszku, na razie stoi pusty.

Sześcioro stałych mieszkańców z mieszkań chronionych, znajdujących się na piętrze, i kilkunastu podopiecznych korzystających z domu wsparcia dziennego dla osób starszych na parterze, pojawiło się w budynku już w grudniu. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy zasiedli do pierwszej wspólnej wigilii, symbolicznie inaugurującej działalność domu.

- Z domu wsparcia dziennego może korzystać docelowo 45 osób. Jest tam prowadzona terapia społeczna, prosta rehabilitacja, działają różne pracownie, można zjeść posiłek. Od godz. 8 do 16 mogą tam przebywać starsze osoby, zachęcam do przywożenia ich przez rodziny, np. w drodze do pracy i odbierania po pracy, są jeszcze wolne miejsca. Można tu ciekawie spędzić czas, zamiast samotnie przebywać w domu - powiedział dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.

Na piętrze budynku działają dwa mieszkania chronione dla 15 osób. - To rodzaj czasowych mieszkań - do dwóch lat - dla osób, które wymagają pomocy, by poradzić sobie z kłopotami i stanąć na nogi. W mieszkaniu chronionym mogą skorzystać z pomocy psychologa, pracownika socjalnego, podreperować swoją psychikę, stan zdrowia i sytuację życiową - wyjaśnił ks. Kordula.

Każde mieszkanie ma kuchnię, pokój dzienny i pokoje dla dwóch lub trzech osób z łazienkami. - Mieszka tam już sześć osób skierowanych przez gminę Wieliczka, wobec których podjęto interwencję socjalną. Pozostało jeszcze dziewięć miejsc - powiedział szef małopolskiego Caritas, które zarządza domem.

- W tym zakresie wypełniamy zadanie zlecone przez gminę Wieliczka. Wyposażyliśmy Dom Miłosierdzia dzięki darom od darczyńców i pieniądzom pochodzącym z licytacji papieskich pamiątek. Wszystko jest nowe, przyjeżdżają ludzie, którzy szukają pamiątek po ŚDM i widzą, że dom działa - powiedział ks. Kordula.

Jak dodał, "w apartamencie papieskim, przygotowanym z myślą o wizycie papieża Franciszka, nikt nie mieszka". - Być może zostanie zagospodarowany do zamieszkania, ale na pewno zostawimy miejsce na pokój wspomnień i pamiątki papieskie - zapewnił.

- To właśnie dwa pomniki Miłosierdzia - Dom Miłosierdzia i pobliski Dom Chleba - są prawdziwymi żyjącymi pamiątkami po Światowych Dniach Młodzieży - podkreślił ks. Kordula, podczas ŚDM odpowiedzialny za projekt "Campus Misericordiae".

Magazyn żywności Caritas, zwany jako Dom Chleba, działa od 1 listopada i dystrybuuje żywność dla ok. 40 tys. osób z terenu Małopolski, zarówno w ramach działalności charytatywnej Caritas, współpracy z ośrodkami pomocy społecznej, jak i w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 FEAD, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbyły się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR