Mazury: powstał nowy środowiskowy dom samopomocy
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   11 marca 2015 11:08

W Białej Piskiej (Warmińsko-Mazurskie) powstał Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy. Docelowo ma objąć opieką 50 osób.

Placówkę na zlecenie powiatu piskiego prowadzi Stowarzyszenie Betel działające przy parafii ewangelicko-augsburskiej w Piszu. ŚDS ma dwie siedziby. W budynku przy ul. Słowackiego, przekazanym w dzierżawę Stowarzyszeniu przez gminę Biała Piska prowadzona będzie terapia dla 35 osób, a przy ul. Mickiewicza (pomieszczenia przekazane przez parafię ewangelicko-augsburską) opiekę znajdzie kolejnych 15.  

- Docelowo zajęcia w tym drugim obiekcie mają być prowadzone głównie z myślą o osobach starszych - mówi w rozmowie z portalem rynek seniora.pl Agnieszka Kosakowska, kierownik placówki.  - W tym chorych na Alzheimera oraz cierpiących na demencję - dodaje.

Zajęcia przy ul. Mickiewicza ruszyły z początkiem marca, rozpoczęcie działalności w drugim obiekcie planowane jest na trzeci kwartał tego roku.  

Działalność środowiskowych domów samopomocy regulują przepisy ustawy o pomocy społecznej oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej o środowiskowych domach samopomocy. Określa ono kategorie osób, które mogą być uczestnikami zajęć terapeutycznych prowadzonych w tego typu placówkach. Należą do nich: osoby przewlekle psychicznie chore (typ A), osoby upośledzone umysłowo (typ B) oraz wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych (typ C). Środowiskowe domy samopomocy dzielą się ze względu na typ osób, które do nich uczęszczają (dom w Białej Piskiej adresowana jest do wszystkich trzech kategorii).

Placówki tego typu uruchamiane są przez jednostki samorządu terytorialnego po uzgodnieniu z wojewodą, który przekazuje środki na ich utrzymanie. Wysokość dotacji uzależniona jest od liczby uczestników. Samorządy mogą zlecać prowadzenie środowiskowych domów samopomocy innym instytucjom (np. stowarzyszeniom).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.