Meandry śledztwa ws. stowarzyszenia prowadzącego domy pomocy społecznej

RYNEK OPIEKI

Autor: TVN24/Rynek Seniora   08 czerwca 2016 14:37


Meandry śledztwa ws. stowarzyszenia prowadzącego domy pomocy społecznej Prokurator podejrzewa, że z Europejskiego Centrum Wsparcia Społecznego Helper były wyprowadzane pieniądze. Fot. Tomasz Czerko/Flickr.com (CC BY 2.0)

Celem stowarzyszenia Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper z Olsztyna jest prowadzenie domów pomocy społecznej za publiczne środki. Gdy prokurator z Olsztyna zlecił postępowanie w kierunku niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie prawie 12 mln zł, a śledczy mieli już przygotowane zarzuty, śledztwo przejął inny prokurator który - zdaniem TVN24 - nie gwarantuje bezstronności w badaniu sprawy.

Każdego dnia w ośrodkach Helpera znajduje pomoc około 500 podopiecznych: od bezrobotnych, przez chorych na alzheimera, po osoby z problemami psychicznymi - podaje TVN24.pl. 

30 czerwca 2015 r. w biurach i ośrodkach Helpera zjawili się inspektorzy kontroli skarbowej wraz z policjantami z wydziału przestępczości gospodarczej olsztyńskiej komendy wojewódzkiej. Postępowanie było prowadzone w kierunku niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie prawie 12 mln zł, w związku z pracami remontowymi w środowiskowych domach samopomocy w Olsztynie, Prejłowie, Marcinkowie, Jedwabnie i Reszlu.

"Z nieoficjalnych informacji wynika, że pod lupę śledczych i policjantów najpierw trafiła firma, która budowała i remontowała na zlecenie Helpera budynki i pomieszczenia w domach pomocy" - informuje TVN24.pl. Dodaje, że podejrzenia dotyczyły wystawiania zawyżonych faktur za prace budowlane, a to mogło służyć do "wyprowadzania gotówki".

Według nieoficjalnych informacji TVN24, gdy prokuratorzy planowali przedstawienie zarzutów m.in. osobom związanym z Helperem, na przełomie marca i kwietnia 2016 r. śledztwo przejęła osoba pełniąca obowiązki prokuratora regionalnego w Białymstoku. 

TVN24 podaje, że prowadząca sprawę nowa prokurator pracowała w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym w tym samym czasie co obecny poseł PiS Tomasz Kaczmarek, który był wówczas funkcjonariuszem CBA. Zapewne nie zaniepokoiłoby to TVN24, gdyby nie to, że poseł jest mężem szefowej Helpera.

Więcej: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.