Męcina: 200 tys. miejsc pracy na rynku usług domowych
Autor: PAP/Rynek Seniora   22 kwietnia 2015 16:48

Wiceminister pracy Jacek Męcina uważa, że na nowo tworzącym się rynku usług domowych i osobistych jest ok. 200 tys. miejsc pracy - to m.in. usługi sprzątania, opieki nad dziećmi i osobami starszymi, niesamodzielnymi. Ten rynek jest dziś głównie w szarej strefie - dodał.

Męcina uczestniczył w środowej konferencji "Nowy zawód opiekun osób niesamodzielnych" zorganizowanej w Warszawskim Centrum EXPO.

Jak mówił, resort pracy zainteresowaniem patrzy na rynek usług osobistych i domowych, bo dla państwa jest korzystne, by był on uregulowany, a praca legalna. W jego przekonaniu wsparcie rozwoju tej branży decyduje o całej gospodarce, bo pracujące dzieci będą musiały podjąć decyzję, czy zrezygnować z zatrudnienia i samodzielnie zajmować się starzejącymi rodzicami czy raczej pozostać na rynku pracy i płacić innym osobom za opiekę nad bliskimi.

Pomoc niesamodzielnym
Według Męciny, świadczenie usług domowych i osobistych powinno być regulowane w sposób rynkowy, przy wsparciu państwa. Podkreślił, że inwestowanie w opiekę nad seniorami jest nie tylko opłacalne z punktu widzenia finansowego, bo osoby wychodzące z szarej strefy płacą podatki, ale też jest to kwestia solidarności pokoleniowej.

Wiceminister wskazał, że po trzech latach prac przygotowany został projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, autorstwa senatora Mieczysława Augustyna (PO). Według założeń projektu osoby niesamodzielne otrzymywałyby czek na usługi opiekuńcze - jego kwota byłaby uzależniona od stopnia niesamodzielności, który oceniałyby powiatowe komisje orzekające obecnie o niepełnosprawności. Dla osób z pierwszym stopniem niesamodzielności czek byłby wart tysiąc złotych, z drugim z umiarkowanym stopniem - 850 zł, dla osoby z trzecim stopniem - 650 zł. Czekiem płaciłoby się za usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, sprzęt i środki potrzebne do zapewniania godnych warunków życia.

Męcina poinformował, że ciekawy system funkcjonuje w Belgii, gdzie szacowaniem kosztów pracy opiekunów osób niesamodzielnych zajmują się urzędy pracy. Potem oferują one bony na usługi z tego zakresu. Osoba zainteresowana może wykupić w urzędzie bon na opłacenie potrzebnej opieki.

Firma chętnie zaopiekuje się
Podczas konferencji Jolanta Sergot-Kowalska z firmy Cleaning Consulting mówiła, że w opiekę nad osobami niesamodzielnymi chciałyby się włączyć firmy z sektora usług sprzątających. Wyjaśniła, że wielu seniorów potrzebuje nie tylko opieki ale i fachowej pomocy w domu, posprzątania, zrobienia sprawunków, wyjścia na spacer z psem. Jej zdaniem powierzenie opieki legalnie działającym firmom daje pewność, że usługa będzie wykonana, a jej jakość wyższa.

Według ekspertów, 80 proc. osób niesamodzielnych w Polsce - głównie z powodu wieku i stanu zdrowia - korzysta z pomocy rodziny.

W Polsce od kilkunastu lat obserwowany jest proces zmiany struktury demograficznej i rosnący udział osób starszych w populacji. Według danych GUS już teraz osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 15 proc. ludności kraju. Dane Eurostatu wskazują, że w 2060 r. co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej będzie miał 65 lat i więcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.