MEDI-system: trzeba wypracować standardy w prywatnych domach opieki

RYNEK OPIEKI

Autor: Rynek Seniora   20 maja 2016 13:57


MEDI-system: trzeba wypracować standardy w prywatnych domach opieki NIK informuje, że coraz większą popularnością cieszą się prywatne domy opieki. Fot. Fotolia

MEDI-System, sieć ośrodków rehabilitacji stacjonarnej i opieki długoterminowej, chce zainicjować kampanię na rzecz wprowadzenia standardów opieki w prywatnych placówkach dla osób starszych. To reakcja na wyniki kontroli przeprowadzanych przez NIK i UOKiK.

Firma chce zwrócić uwagę na kilka elementów, które decydują o bezpieczeństwie i komforcie pacjentów takich placówek.

Zanim senior zamieszka w placówce opiekuńczo-leczniczej, warto sprawdzić od kiedy dane miejsce funkcjonuje, czy i od kiedy świadczy usługi w ramach NFZ i jakim państwowym instytucjom kontrolnym podlega.

Brakuje standardów
- Domy opieki, domy spokojnej starości, domy pomocy społecznej - lista placówek prywatnych jest coraz dłuższa, ale i wyzwania coraz większe. Starzejące się społeczeństwo, zanik rodzin wielopokoleniowych to procesy, które wręcz wymuszają ich powstawanie. Powinny one jednak działać według określonych standardów, zwłaszcza w opiece specjalistycznej (np. choroba Alzheimera) - wskazuje Beata Leszczyńska, prezes zarządu MEDI-system

Po kontroli świadczeń pomocy dla osób starszych NIK informuje, że coraz większą popularnością cieszą się prywatne domy opieki, których liczba w latach 2011-2014 wzrosła o ponad 82 proc.

- Muszą one wprawdzie spełniać określone standardy, ale wymogi wobec nich są niższe niż w placówkach publicznych. Co więcej, rośnie liczba tych funkcjonujących “na dziko”, bez wymaganego zezwolenia - podkreśla prezes MEDI-system

Jako przykład podaje, że w woj. mazowieckim w kontrolowanym okresie, ze 150 placówek oferujących opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym i w podeszłym wieku, tylko niespełna 90 posiadało zezwolenie wojewody i wpis do rejestru.

- Dlatego jesteśmy przekonani o konieczności wypracowania standardów opieki, które muszą być bezwzględnie przestrzegane by zapewnić bezpieczeństwo i właściwą opiekę. O to samo apelują również wojewodowie, zaniepokojeni skalą nieprawidłowości w prywatnych domach opieki – przekonuje Beata Leszczyńska.

Jakość opieki

MEDI-system przypomina, że ważna jest organizacja opieki nad pacjentem (najlepiej planowana indywidualnie) oraz zapewnienie specjalistycznego usprawniania. Odpowiedni poziom może zagwarantować profesjonalny zespół lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek i opiekunek, którzy odbywają regularne szkolenia i których praca jest dobrze skoordynowana. Zaplanowanie opieki powinno się rozpocząć już na samym początku - od zdiagnozowania stanu zdrowia pacjenta, na co składają się: ocena ryzyka związanego ze stanem odżywienia i ryzkiem upadku, ocena odleżyn i karta epidemiologiczna.

Dokonując wyboru trzeba zwrócić uwagę na stopień przystosowania budynku do szczególnych wymagań osób starszych i niepełnosprawnych (brak barier, winda, przestrzeń do wspólnego przebywania) oraz aranżację pokoi - możliwość wstawienia ulubionego fotela czy biurka mają często większe znaczenie niż wszelkie inne wygody. Ponieważ istotnym problemem osób starszych jest niedożywienie, ważne by sprawdzić jak zorganizowane jest wyżywienie (liczba posiłków, kto je przygotowuje). Należy się upewnić czy ośrodek jest w stanie dostosować dietę do stanu pacjenta (np. dla cukrzyków) oraz czy możliwe jest żywienie dojelitowe.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.