Mieszkania chronione - warto poszukać wsparcia w ich budowie
Autor: MK/Rynek Seniora   23 marca 2015 15:56

Według statystyk w Polsce na koniec 2013 r. było ok. 637 tzw. mieszkań chronionych. Liczba ta w żadnym stopniu nie pokrywa stale rosnącego zapotrzebowania na ten rodzaj budownictwa.

Mieszkania chronione stwarzają nie tylko warunki do samodzielnego funkcjonowania w środowisku, ale także do integracji ze społecznością lokalną.

Według danych przytaczanych przez organizację Habitat for Humanity Poland w kraju żyje prawie 6 milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wśród nich 46 proc. stanowią osoby z niepełnosprawnością psychiczną, 7,9 proc. mentalną i 2,5 proc. z intelektualną. Zdecydowana większość napotyka  przeszkody utrudniające samodzielne funkcjonowanie. 

- Aktywizacja i możliwość samodzielnego funkcjonowania to szansa nie tylko na udział osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym i towarzyskim, ale i przyśpieszenie procesu rehabilitacji, kontynuację nauki oraz podjęcie pracy - mówi Małgorzata Salamon z Habitat for Humanity Poland.

Ideą mieszkań chronionych  jest stworzenie przestrzeni mieszkalnej z indywidualnie wydzielonymi mieszkaniami, których lokatorzy mają zapewnione wsparcie specjalistów, profesjonalnych terapeutów, psychologów, pedagogów i pracowników socjalnych.  

Osoby indywidualne, ale również organizacje i instytucje, które chcą zaangażować się w budowę i przygotowanie tego typu mieszkań mogą ubiegać się o wsparcie fundacji takich jak Habitat for Humanity Poland - czytamy w komunikacie tej organizacji przekazanym mediom.

Fundacja wspiera działania nie tylko finansowo, ale oferuje również pomoc w pozyskiwaniu darowizn w postaci materiałów budowlanych i wsparcia wolontariuszy.

W latach 2011-2014 włączyła się m.in. w budowę „Domu Malwa”, czyli mieszczącego się w Warszawie Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego dla osób z niepełnosprawnością umysłową , składającego się z indywidualnych mieszkań chronionych.

Habitat for Humanity Poland prowadzi również program mikropożyczek, które przeznaczyć można m.in. na remont lub adaptację mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. 

Jak podaje organizacja w komunikacie, w ciągu ostatnich 20 lat w ramach wszystkich jej projektów utworzyła 113 lokali mieszkalnych i pomogła ponad 1200 rodzinom w całej Polsce.

Habitat for Humanity to działająca w ponad 100 krajach na całym świecie pozarządowa, chrześcijańska organizacja dobroczynna, której misją jest zapewnienie godnego i bezpiecznego miejsca do życia niezamożnym osobom zagrożonym wykluczeniem mieszkaniowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.