Mieszkania wspomagane zamiast domów opieki. Seniorzy wolą zachować samodzielność

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   11 maja 2016 09:07


Mieszkania wspomagane zamiast domów opieki. Seniorzy wolą zachować samodzielność Seniorzy wolą mieszkać we własnych mieszkaniach albo wspólnotach cohousingowych czy mieszkaniach wspomaganych, zachowując samodzielność i niezależność. Fot. DeWitt Clinton/Flickr.com (CC BY 2.0)

Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że ponad 80 proc. ludzi starszych nie chce przenosić się do domów opieki - mówili przedstawicieli rządu Kraju Basków, którzy przyjechali do Chorzowa, by opowiedzieć o realizowanej w swoim państwie strategii na rzecz aktywnego starzenia się.

Brali oni udział w V Kongresie "Obywatel Senior" był częścią I Wojewódzkich Senioraliów w Chorzowie (Śląskie), które odbyły się 8 i 9 maja 2016 r. 

Czytaj też: Chorzów: ruszają Senioralia i Kongres „Obywatel Senior”

Seniorzy wolą mieszkać we własnych mieszkaniach albo wspólnotach cohousingowych czy mieszkaniach wspomaganych, zachowując samodzielność i niezależność - przekonywał Emilio Sola, dyrektor ds. usług społecznych odpowiedzialny w Kraju Basków za wspomnianą strategię.

Podkreślał, że to społeczeństwo musi dostosować się do potrzeb osób starszych, a nie na odwrót. Dlatego, jak zwróciła uwagę Noemi Ostolaza Arcauz, dyrektorka gabinetu i komunikacji Departamentu ds. Zatrudnienia i Polityki Społecznej rządu Kraju Basków, w tamtejszych szkołach młodzież uczy się, że starszym osobom należy pomagać, a dla właścicieli sklepów organizowane są kursy internetowe, podczas których uczą się, jak dostosować swoje punkty handlowe do potrzeb seniorów.

Jak zaznaczała, wiele potrafią zmienić drobiazgi: ustawione w sklepie krzesło, na którym starsza osoba może usiąść, zamiast stać w kolejce, czy większa czcionka na etykietach z cenami.

Kraj Basków stawia też na niedrogą teleopiekę, zapewniającą starszym osobom całodobową łączność z pielęgniarką czy na promowanie banków czasu, w ramach których ludzie w różnym wieku mogą wymieniać między sobą przysługi. Np. starsza osoba może udzielać młodszej korepetycji w zamian za zrobienie zakupów.

Przedstawiciele tamtejszego rządu chwalą się, że dzięki takim działaniom Kraj Basków zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Europie, jeśli chodzi o aktywność społeczną seniorów.

Więcej: www.katowice.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR