Mimo zwiększenia nakładów, brakuje miejsc w hospicjachRMF FM/Rynek Seniora - 27 grudnia 2018 13:12


Brakuje miejsc w hospicjach - alarmuje Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej. Na milion mieszkańców przypadają 72 łóżka w ośrodkach dla osób nieuleczalnie chorych. Według europejskich rekomendacji, powinno być ich co najmniej 100. Najnowsze zalecenia mówią o 150 miejscach w ośrodkach tego typu.

Największy problem jest w województwie zachodniopomorskim. Tam na sto tysięcy mieszkańców przypadają średnio tylko 3,2 miejsca w hospicjach - informuje RMF FM. Doktor Wiesława Pokropska, krajowa konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej podkreśla, że w wielu regionach brakuje chętnych, żeby tworzyć nowe ośrodki.

NFZ od ubiegłego roku zwiększył finansowanie opieki paliatywnej. W 2017 roku nakłady na opiekę paliatywną w porównaniu do roku 2016 wzrosły o 200 milionów złotych. NFZ wprowadził jednak limity na zakontraktowane świadczenia. Tymczasem takiej opieki w Polsce z roku na rok potrzebuje coraz więcej osób. To przede wszystkim chorzy na nowotwory. Obecnie rocznie w Polsce z opieki paliatywnej korzysta około 100 tysięcy osób.

Czytaj: www.rmf24.pl