Minister Zembala: należy zrównać stawki na opiekę w hospicjach
Autor: PAP/Rynek Seniora   24 sierpnia 2015 09:30

Stawki na opiekę w hospicjach stacjonarnych w poszczególnych województwach powinny być zbliżone - zadeklarował w Gdańsku minister zdrowia Marian Zembala. Obecnie dzienna stawka na pacjenta w województwach waha się od 200 do 245 zł.

W piątek (21 sierpnia) podczas ósmego spotkania ministra zdrowia prof. Mariana Zembali z cyklu "Polaków zdrowia portret własny", jakie miało miejsce w Gdańsku, po raz pierwszy w tak szerokim zakresie poruszony został problem opieki hospicyjnej.

Lepsze i gorsze województwa?
W swoim wystąpieniu poświęconym temu zagadnieniu ksiądz Jan Kaczkowski, Prezes Zarządu Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio zwrócił uwagę, że stawki przeznaczone na opiekę w poszczególnych województwach są bardzo różne. Podał, że w tym roku dzienna stawka w hospicjum stacjonarnym na pacjenta w Pomorskiem to 200 zł, wcześniej było to 190 zł.

- To jest bardzo mało, a są województwa, w których ta stawka wynosi o 20-50 zł więcej i ta różnica naprawdę bardzo dużo oznacza - tłumaczył.

Dodał, iż "odnosi wrażenie, że Pomorskie jest karane (...) bo jest najbardziej aktywnym województwem, jeśli chodzi o powstawanie placówek opieki paliatywnej". - Są województwa z dwoma-trzema hospicjami, a pula jest taka sama - mówił. - Czy nie można tych nakładów sprawiedliwie rozłożyć? - pytał ksiądz.

Taryfikacja lekiem na niedofinansowanie?
Obecny na spotkaniu konsultant krajowy ds. medycyny paliatywnej Wiesława Pokropska poinformowała, że Pomorskie ma jedną z najniższych stawek w kraju. - Oddziały stacjonarne hospicjów są rzeczywiście niedofinansowane (...) wszyscy widzą ten problem - dodała.

Oceniła, że "zróżnicowanie pod tym względem w Polsce jest rzeczywiście duże, bo najwyższa stawka wynosi 245 zł i obowiązuje w Łódzkiem; najniższa stawka obowiązywała do tej pory na Pomorzu i wynosiła 190 zł, a po podwyższeniu wynosi 200 zł". Powiedziała, że przeprowadzana jest taryfikacja świadczeń opieki paliatywnej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Chcielibyśmy wszyscy, żeby taryfa została wykonana i mamy nadzieję, że zostaną pokazane prawdziwe stawki tych świadczeń - dodała.

Zdanie ministra i płatnika
Minister zdrowia podkreślił, że stawki w poszczególnych województwach powinny być porównywalne. - Będziemy strażnikami i ja też, żeby nastąpiło to wyrównanie stawek - zadeklarował Zembala.

Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk dopytywany przez ministra o możliwość zrównania stawek odpowiedział, że "będzie to zależało od możliwości finansowych i planu finansowego, którego jeszcze nie mamy". - Rozumiem, że nie jest to postulat, żeby obniżyć do najniższego - dodał.

Zapewnił, że w Polsce dostępność do opieki paliatywnej systematycznie rośnie. Podał, że rocznie w hospicjach przebywa średnio ok. 100 tys. chorych. 90 proc. z nich to pacjenci onkologiczni.

Regionalny konsultant ds. medycyny paliatywnej w Gdańsku, dr Aleksandra Modlińska, odnosząc się do zapowiedzi NFZ, powiedziała, że "co roku słyszymy, że będzie inaczej, a nic się nie zmienia". Poinformowała, że z powodu ograniczonych możliwości finansowych w Pomorskiem pacjenci będący pod opieką hospicjum domowego na wizytę lekarza czekają ok. czterech tygodni.

Minister powiedział, że temat opieki hospicyjnej po raz pierwszy został poruszony tak szeroko i będzie on jeszcze omawiany podczas spotkań np. w Poznaniu i w Bydgoszczy.

Podczas spotkania w Gdańsku dyskutowano też m.in. na temat szpitali klinicznych, monitorowania i prewencji zdrowotnej, roli i znaczenia polskiego przemysłu farmaceutycznego, onkologii w nauczaniu akademickim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.