Ministerstwo pracy o Senior-WIGOR: samorządy mogą dokonywać przekształceń

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   25 czerwca 2015 15:03


Ministerstwo pracy o Senior-WIGOR: samorządy mogą dokonywać przekształceń Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz

Przekształcenie istniejących dziennych domów seniora daje gminom szanse na ubieganie się o dofinansowanie w ramach programu „Senior-WIGOR”. Taką możliwość dopuszcza resort pracy.

Zgodnie z zasadami konkursu dla samorządów, które są zainteresowanie ubieganiem się o dofinansowanie w ramach „Senior-WIGOR” jednostki samorządowe mogą się ubiegać o jednorazową dotację przeznaczoną na utworzenie lub wyposażenie dziennego domu pobytu albo na obydwa te zadania, w wysokości maksymalnie 180 tys. na pierwsze z nich oraz 70 tys. na drugie.

Jak wyjaśnia resort pracy, także istniejące dzienne domy pobytu mogą pod pewnymi warunkami ubiegać się o dofinansowanie swojej działalności.

Aby uzyskać dotację, muszą najpierw utworzyć dzienny dom pobytu „Senior–WIGOR”, a to oznacza konieczność przekształcenia dotychczasowych placówek. W tym celu konieczne jest podjęcie uchwały przez radnych. Z tym może być problem. Wnioski o dotacje można składać od 8 do 30 czerwca. Samorządy zwracają uwagę, że jest zbyt mało czasu na dokonanie takiego przekształcenia.

Ponadto wiele dziennych domów pobytu działa w strukturach innych jednostek, np. środowiskowego domu samopomocy czy ośrodka pomocy społecznej. Natomiast regulamin konkursu wymaga, aby placówka „Senior–WIGOR” była samodzielną jednostką organizacyjną powoływaną przez gminę, powiat lub samorząd województwa. Ewentualne przekształcenie wymagałoby więc jeszcze wcześniejszego wyodrębnienia dziennego domu z dotychczasowej struktury. Przeprowadzenie takich zmian również wymaga czasu.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.