Mity i stereotypy szkodzą polskim uzdrowiskom
Autor: WOK/Rynek Zdrowia   12 sierpnia 2014 11:49

Często uzdrowiska są kojarzone z wczasami finansowanymi ze środków publicznych, tymczasem szpitale uzdrowiskowe w ramach kontraktów z NFZ mają do zrealizowania konkretny, szczegółowo opisany program zabiegów - mówi Bartosz Sadowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA.

Rynek Zdrowia: - W jakim kierunku będzie zmierzał model funkcjonowania polskich uzdrowisk - sanatoryjno-wypoczynkowym, czy bardziej w stronę rehabilitacji medycznej?

Bartosz Sadowski: - Lecznictwo uzdrowiskowe w Polsce ma bardzo długą i bogatą tradycję, narosło jednak wiele błędnych i krzywdzących opinii, które powodują, że ta dziedzina jest obecnie deprecjonowana. Lecznictwo sanatoryjne, uzdrowiskowe realizowane jest m.in. w oparciu o metody balneologiczne i fizykalne, wykorzystujące naturalne surowce lecznicze, jak chociażby solanki czy borowiny, ale również czynniki fizyczne - pole elektromagnetyczne, światło, dźwięk.

Rehabilitacja medyczna z samej definicji jest działaniem usprawniającym skierowanym do osób nie w pełni sprawnych. Należy też pamiętać, że balneologia jest uznaną specjalnością medyczną. Wykorzystując naturalne metody lecznicze, rehabilitację ruchową, całą gamę metod fizjoterapii oraz prewencję i edukacje zdrowotną możemy pomóc naszym pacjentom poprawić stan zdrowia i jakość ich życia, a efekt tych działań będzie się utrzymywał przez długi czas.

Z drugiej strony, rehabilitacja medyczna, w tym w szczególności wczesna rehabilitacja, jako istotny element całego procesu leczenia, w szczególności po przebytej ostrej fazie choroby i pobycie w szpitalu coraz częściej jest realizowana przez uzdrowiska. Jest to związane, jak w przypadku Uzdrowiska Ustroń, z rozwiniętą bazą zabiegową i dobrze przygotowaną kadrą medyczną do realizowania tego rodzaju świadczeń medycznych.

Sądzę, że uzdrowiska w naturalny sposób powinny się rozwijać jako ośrodki medyczne, w których lecznictwo uzdrowiskowe oraz rehabilitacja medyczna i inne specjalizacje się przenikają. Stawianie usług turystycznych, wypoczynkowych oraz powszechnie używanego przez hotele szyldu Wellnes & SPA w jednej linii z lecznictwem sanatoryjnym jest bardzo szkodliwe dla naszej branży. Często uzdrowiska są kojarzone z wczasami finansowanymi ze środków publicznych, tymczasem szpitale uzdrowiskowe w ramach kontraktów z NFZ mają do zrealizowania konkretny, szczegółowo opisany program zabiegów.

- Jakie jest znaczenie leczenia uzdrowiskowego w szeroko rozumianej profilaktyce oraz prewencji różnych chorób, a także dla osób starszych?

- Profilaktyka i prewencja jest i powinna być ważną częścią lecznictwa uzdrowiskowego. Dla przykładu - w ciągu ostatniej dekady śmiertelność wewnątrzszpitalna w zawale serca w Polsce spadła z 30% do ok. 3%, ale sukces będący wynikiem konsekwentnego działania wielu środowisk medycznych, Ministerstwa Zdrowia, NFZ, programu POLKARD nie jest pełny.

Rehabilitacja kardiologiczna jest najczęściej kojarzona z pierwszą, wczesną fazą tego procesu. W naszym ośrodku przyjmujemy pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych w 4.-5. dobie, po angioplastykach wieńcowych, po przebytym zawale. Prowadzimy obecnie najbardziej zaawansowany program rehabilitacji kardiologicznej i największy oddział tego typu w Polsce, na którym dziennie rehabilituje się około 220-250 pacjentów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.