
Akcję "Choinki nadziei" rozpoczęła w środę (30 listopada) bielska Fundacja Ekologiczna "Arka". Uczestnicząca w niej młodzież przygotuje bożonarodzeniowe programy artystyczne dla mieszkańców domów pomocy i wręczy im choinki - zapowiedział prezes fundacji Wojciech Owczarz.
- Naszym celem jest kształtowanie szlachetnych i pełnych otwartości postaw wśród młodych ludzi. Cieszę się, że każdego roku angażuje się w nią bezinteresownie młodzież szkolna z całego kraju. W sumie to kilkaset szkół, które przygotowują programy świąteczne dla ponad 10 tys. starszych osób. W tym roku do wielu domów opieki społecznej i domów dziecka trafią też naturalne choinki podarowane przez leśników - powiedział Wojciech Owczarz.
Jak dodał, akcja daje ludziom starszym "możliwość doświadczenia odrobiny ciepła i nadziei, a dla młodzieży jest niezapomnianą lekcją wychowawczą, uświadamiającą, że wokół żyją ludzie starsi i chorzy"
Podczas inauguracji akcji na jednym z centralnych placów Bielska-Białej stanęło siedem naturalnych choinek, do których podłączono rowery stacjonarne. Pedałując, młodzież wytwarzała prąd, dzięki któremu na drzewkach rozświetlały się lampki. Uczniowie z bielskich szkół przystroili też drzewka wykonanymi własnoręcznie ozdobami.
Akcja łączy tematykę społeczną i ekologiczną. - Zachęcamy do organizowania wydarzeń świątecznych w domach dziecka i domach opieki społecznej, ale też promujemy tzw. ekologiczne święta - namawiamy do oszczędzania energii, ograniczenia odpadów, używania naturalnych choinek i niemarnowania jedzenia - dodał Wojciech Owczarz.
"Choinki nadziei" fundacja organizuje we współpracy z Lasami Państwowymi. W województwie śląskim uczestniczą w niej wszystkie nadleśnictwa.
Fundacja Ekologiczna "Arka" zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy o wpływie zachowań człowieka na otaczające środowisko.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych