MRPiPS: 25 nowych domów i klubów seniora powstało w Śląskiem w br.

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 listopada 2017 12:11


MRPiPS: 25 nowych domów i klubów seniora powstało w Śląskiem w br. Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

25 domów i klubów seniora, które pomagają aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym osobom starszym, powstało już w br. w ramach programu Senior Plus w woj. śląskim - powiedział w poniedziałek (27 listopada) wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceszef resortu dodał, że w przyszłym roku domów i klubów może powstać znacznie więcej, gdyż w budżecie państwa na realizację programu Senior Plus zarezerwowanych zostało 80 mln zł, dwukrotnie więcej niż w br.

Zdaniem wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza, znaczna część tej kwoty może trafić właśnie do tego regionu. - Program Senior Plus jest tu bardzo dobrze przyjmowany przez samorządy. Przykładowo na Podbeskidziu powstały ostatnio placówki w Żywcu, Ujsołach i Wilamowicach. Mam nadzieję, że w przyszłym roku utworzone zostaną kolejne. Zależy to tylko od aktywności samorządów - powiedział.

W październiku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że do końca 2017 r. w całym kraju zostanie utworzonych ok. 260 domów i klubów w ramach programu Senior Plus.

- Dajemy wsparcie finansowe na ich utworzenie lub wyposażenie, a później partycypujemy w kosztach utrzymania. Liczba powstających domów i klubów świadczy o dużym zainteresowaniu ze strony samorządów - podkreśliła w poniedziałek (27 listopada) w Bielsku-Białej wiceminister rodziny i pracy Elżbieta Bojanowska.

Program Senior Plus skierowany jest do samorządów prowadzących albo zamierzających otworzyć domy lub kluby dziennego pobytu dla nieaktywnych zawodowo osób powyżej 60. roku życia. Od poniedziałku do piątku będą mogły tam spędzać co najmniej 8 godz. dziennie, korzystając z pomieszczeń do spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Zapewniony jest też ciepły posiłek.

Samorządy mogą się ubiegać o fundusze z programu na jednorazowe wsparcie finansowe w celu utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie domu dziennego pobytu można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Istniejące placówki mogą otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w domu lub do 200 zł w klubie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR