MRPiPS: do 30 III można składać wnioski w ramach programu "Opieka 75 plus"

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   30 marca 2018 11:02


MRPiPS: do 30 III można składać wnioski w ramach programu "Opieka 75 plus" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do piątku (30 marca) gminy mogą składać wnioski w ramach programu "Opieka 75 plus" - przypomina ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Program ma m.in. zwiększyć dostępność do usług opiekuńczych w małych gminach.

Dzięki programowi "Opieka 75 plus" w małych gminach ma być więcej godzin usług opiekuńczych dla tych seniorów, którzy już z nich korzystają. Zwiększyć się ma także krąg odbiorców takich usług dla osób samotnych i starszych w wieku powyżej 75. roku życia.

5 marca ministerstwo rodziny i pracy zdecydowało się uruchomić dodatkowy nabór do programu "Opieka 75 plus". Jednocześnie zmieniły się zasady programu. Teraz ze wsparcia mogą skorzystać także większe gminy - te liczące do 40 tys. mieszkańców. Do rozdysponowania jest 44,2 mln zł.

Na wsparcie z programu "Opieka 75 plus" mogą liczyć tylko te samorządy, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie. Środki finansowe z programu mogą być przeznaczone z jednej strony na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych u osób, które już korzystają z takich usług lub korzystały z nich w ostatnim roku, a z drugiej - na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

MRPiPS zwróciło uwagę, że każdego roku jest obserwowany wzrost liczby osób korzystających z usług opiekuńczych. W 2016 roku, w stosunku do roku poprzedniego, w gminach wiejskich, miejskich oraz miejsko-wiejskich liczba osób, które korzystały z usług opiekuńczych, wzrosła o ok. 7 proc. W 2015 roku było to 88 096 osób, a rok później już 94 209 osób. Pomimo tego resort podkreślił, że w około 430 gminach (17 proc. gmin) w ogóle nie są świadczone usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR