MRPiPS: mamy już 500 domów i klubów "Senior plus"

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 stycznia 2019 09:42


MRPiPS: mamy już 500 domów i klubów "Senior plus" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce jest 500 domów i klubów "Senior plus", w 2018 r. powstało 260 takich placówek - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piątkowym (11 stycznia) komunikacie. W 2019 r. na kontynuację programu przeznaczono 80 mln zł.

Domy i kluby dla seniorów pełnią funkcję centrów aktywności społecznej. Są w nich organizowane np. warsztaty kulinarne i zajęcia sportowe.

W opublikowanym w piątek komunikacie resort rodziny poinformował, że do końca 2018 r. powstało 226 dziennych domów i 274 kluby w ramach programu "Senior plus". W sumie w całej Polsce działa 500 placówek.

Najwięcej miejsc, w których mogą spotykać się seniorzy, jest w województwach: mazowieckim (69 placówek), małopolskim (54), śląskim (44), wielkopolskim (39), podkarpackim (34) i dolnośląskim (33).

W 2018 r. powstało 260 takich placówek - 67 dziennych domów i 193 klubów. "To bardzo dobre dane, zwłaszcza w świetle tego, że w 2015 r. w całej Polsce działało niespełna 100 takich placówek, które oferowały miejsca dla 2,8 tys. seniorów. Wtedy na realizację programu, czyli uruchomienie domów i klubów +Senior plus+, przeznaczono 30 mln zł. W 2018 r. na uruchomienie i działalność takich miejsc przeznaczono rekordowe 80 mln zł" - podkreśla MRPiPS.

Resort zwraca uwagę, że w minionym roku blisko połowa (47,8 proc.) placówek "Senior plus" została otwarta w miejscowościach do 3 tys. mieszkańców.

"Powstawały głównie w małych miejscowościach, tam, gdzie jeszcze do niedawna było najtrudniej dotrzeć z ofertą dla osób starszych. Było to możliwe dzięki rozszerzeniu formuły programu od 2017 r. Najważniejsze zmiany polegały m.in. na wprowadzeniu możliwości tworzenia klubów +Senior plus+, które są uproszczoną formą placówek +Senior plus+ z mniejszymi wymogami w zakresie standardu lokalowego i osobowego" - napisało ministerstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR