
Będzie kolejny nabór wniosków na dofinansowanie usług opiekuńczych z programu "Opieka 75 plus" - zapowiedziała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.
Wiceminister wyjaśniała, że kolejny nabór spowodowany jest tym, że stosunkowo niewiele samorządów zgłosiło się dotychczas o wsparcie. Jak podkreśliła, było to ok. 40 proc. gmin, które były uprawnione do skorzystania programu. - Chcemy jeszcze w tym tygodniu wystąpić do wojewodów z zapowiedzią, że ponownie ogłosimy nabór do projektów. Najpierw wyślemy pismo zapowiadające, żeby gminy mogły się przygotować, potem kolejny nabór wniosków - powiedziała dziennikarzom Bojanowska.
Zwróciła uwagę, że ministerstwo rozważa, aby o pieniądze z programu mogły starać się także samorządy powyżej 20 tys. mieszkańców. - Do tej pory mogły z tego korzystać samorządy do 20 tys. mieszkańców. Myślimy o podwyższeniu tej granicy - mówiła Bojanowska.
Dzięki Programowi "Opieka 75 plus" w małych gminach ma być więcej godzin usług opiekuńczych dla tych seniorów, którzy już z nich korzystają. Zwiększyć się ma także krąg odbiorców takich usług dla osób samotnych i starszych w wieku powyżej 75. roku życia.
Na program w pierwszej edycji przeznaczono ok. 57 mln zł. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacował, że wsparciem z programu mogło być objętych 13,5 tys. seniorów.
Program "Opieka 75+" jest adresowany do małych gmin. Na wsparcie mogą liczyć jednak tylko te samorządy, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie. Środki finansowe z programu mogą być przeznaczone z jednej strony na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych u osób, które już korzystają z takich usług lub korzystały z nich w ostatnim roku, a z drugiej - na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.
MRPiPS zwróciło uwagę, że każdego roku jest obserwowany wzrost liczby osób korzystających z usług opiekuńczych. W 2016 roku, w stosunku do roku poprzedniego w gminach wiejskich, miejskich oraz miejsko-wiejskich liczba osób, które korzystały z usług opiekuńczych, wzrosła o ok. 7 proc. W 2015 roku było to 88 096 osób, a rok później już 94 209 osób. Pomimo tego resort podkreślił, że w około 430 gminach (17 proc. gmin) w ogóle nie są świadczone usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych