MRPiPS ws. opiekunów dorosłych: za wcześnie mówić o rozwiązaniach systemowych
Autor: JW, MRPiPS/Rynek Seniora   31 października 2016 12:48

Ministerstwo rodziny poinformowało portal rynekseniora.pl, że na tak wczesnym etapie prac dot. poprawy sytuacji niepełnosprawnych nie jest możliwe wskazanie zakresu ewentualnych zmian i rozwiązań systemowych.

W odpowiedzi na pytanie serwisu rynekseniora.pl dotyczące realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2016 r., Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że analizuje obecnie możliwe do wprowadzenia zmiany w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz opiekunów.

Przedmiotem prac są wszystkie postulaty i propozycje rozwiązań, w tym również zgłaszane przez środowiska skupiające osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów.

Dwa zespoły pracują...
„Prace […]prowadzone są w ramach powołanego 12 stycznia 2016 r. w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wewnątrzresortowego Zespołu do Spraw Rozwiązań Systemowych dla Opiekunów Osób Niepełnosprawnych. Zadaniem tego Zespołu jest analiza obecnych rozwiązań […] oraz przygotowanie odpowiednich zmian legislacyjnych, dotyczących w szczególności realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. ” - czytamy w odpowiedzi resortu.

Jak przypomina ministerstwo, 16 marca 2016 r. odbyło się również spotkanie przedstawicieli resortu z opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych, w trakcie którego zostali poinformowani o aktualnym stanie prac zespołu.

Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będą brali udział również w pracach międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych  Członków ich Rodzin, który został powołany premier Beatę Szydło 29 sierpnia 2016 r.

W skład zespołu weszli również m.in. przedstawiciele resortów zdrowia, edukacji i finansów. Do jego zadań należy m.in. opracowanie propozycji rozwiązań legislacyjnych i systemowych mających na celu poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin.

Ministerstwo: już pomagamy niepełnosprawnym i opiekunom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina też, że przygotowało zmiany ustawowe wprowadzające możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego przez byłych opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z powodu śmierci osoby niepełnosprawnej, nad którą opieka była sprawowana.

Obecnie, projekt ten jest przedmiotem prac parlamentarnych.

1 stycznia 2017 r. wejdzie także w życie ustawa, dzięki której w rodzinach, w których wychowywana jest więcej niż jedna osoba niepełnosprawna, więcej niż jeden opiekun będzie mógł pobierać świadczenie opiekuńcze z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną.

Jeśli w jednej rodzinie jest np. dwoje dzieci niepełnosprawnych, każdy z rodziców będzie mógł otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne z tytułu zakończenia aktywności zawodowej spowodowanego koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Podział opiekunów
21 października 2017 roku minęło dokładnie dwa lata od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który po wniosku posłów PiS orzekł, że różnicowanie opiekunom prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR