Musimy zintegrować system opieki domowej

RYNEK OPIEKI

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   30 września 2014 11:48


Musimy zintegrować system opieki domowej Fot. PTWP Paweł Pawłowski

Przykład opieki domowej wymaga zintegrowania działań społecznych i medycznych. I ta integracja musi się dokonać przy łóżku chorego - podkreślał Krzysztof Bońkowski, kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy SP ZOZ nr 1 w Rzeszowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

- Dzisiaj dla seniora kończącego 65. rok życia średnia oczekiwana długość życia to 16-20 lat. Z tego statystycznie mniej niż połowę czasu przeżyjemy jako osoby zdrowe. U większości osób sprawność wyraźnie się pogarsza z wiekiem - przypominał 18 września br. podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. 

10 proc. naszego życia, 7-8 ostatnich lat, jest więc czasem choroby i ograniczonej samodzielności. Według danych OECD 13 proc. osób po 65 roku życia wymaga jednak opieki długoterminowej.

Złe proporcje
Jak mówił Krzysztof Bońkowski, posługując się przykładem Podkarpacia, w tym regionie jest ok. 1,8 tys. miejsc w zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgancyjno-opiekuńczych oraz ok. 4,7 tys. miejsc w domach pomocy społecznej, czyli w sumie ok. 7 tys. miejsc stacjonarnej opieki. Tymczasem zgodnie ze wskaźnikami europejskim w regionie potrzeba ok. 10 tys. takich miejsc.

- Zatem sytuacja w stacjonarnej opiece nad seniorami nie jest tak dramatyczna, jak zwykliśmy sądzić. Ale instytucjonalna opieka długoterminowa w domu obejmuje tylko 4 tysiące seniorów (powinno być dwa razy więcej). To proporcje są absolutnie zaburzone - zwrócił uwagę konsultant.

Tylko ok. 35 proc. pacjentów wymagających opieki długoterminowej potrzebuje opieki instytucjonalnej. A jest odwrotnie - mniej pacjentów ma opiekę w domu niż w instytucjach. - To nie jest kwestia tylko i wyłącznie pieniędzy, to jest kwestia organizacji - zaznaczył Krzysztof Bońkowski.

Podkarpacki konsultant polemizował też z tezą, że trzeba zdemedykalizować opiekę długoterminową.

- Moje doświadczenia wskazują, że wypisuje się pacjentów ze szpitali w stanie klinicznie złym, niestabilnym. Wymagają oni niestety świadczeń medycznych w opiece długoterminowej. To np. pacjenci z dusznością, wymagający monitorowania, których stan zmienia się z godziny godzinę - opisywał.

Dlaczego tak się dzieje? Krzysztof Bońkowski uważa, że m.in. z powodu tak naprawdę braku procedury wypisu ze szpitala. Nie wiadomo dokładnie, jakie kryteria powinien spełnić pacjent, aby opuścić placówkę medyczną. Druga kwestia to ryzyko blokowania łóżek szpitalnych przez takich chorych.

- W rezultacie po kilku dniach pobytu w szpitalu stwierdza się, że niewiele już się da zrobić i ten chory trafia do instytucji opiekuńczej. Tam się nim ktoś zajmie albo nie. To nieuprawnione odmawianie możliwego leczenia chorym, którym się to należy - konkluduje kierownik ZOL-u w Rzeszowie.

Konsultant wojewódzki wątpił również, czy kolejne oddziały geriatryczne zmienią w istotny sposób nasze szpitalnictwo w związku z tym, że generalnie szpital nie jest miejscem do końca przyjaznym ludziom starszym.

- Ponieważ mamy tam oddziały ostre, krótkoterminowe i oddziały geriatryczne również są oddziałami ostrymi, krótkoterminowymi o profilu internistycznym. Natomiast brakuje np. oddziałów rehabilitacji geriatrycznej - podkreślał.

Ważna praca zespołowa
Wracając do opieki długoterminowej, zdaniem Bońkowskiego, musimy budować system opieki domowej.

- To jest właśnie wyzwanie do działania międzyresortowego, bo przykład opieki domowej wymaga zintegrowania działań społecznych i medycznych. I ta integracja musi się dokonać przy łóżku chorego - oceniał.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.