MZ chce rozwijać alternatywne formy opieki i usługi telemedyczne

RYNEK OPIEKI

Autor: Rynek Seniora   24 czerwca 2015 12:05


RynekSeniora.pl
MZ chce rozwijać alternatywne formy opieki i usługi telemedyczne

Wsparcie deinstytucjonalizacji opieki nad osobami zależnymi, inwestycje w bazę i infrastrukturę opiekuńczą, rozwój rozwiązań telemedycznych i teleopiekuńczych oraz dzienne domy opieki - to planowane działania Ministerstwa Zdrowia, których celem będzie poprawa sytuacji osób starszych w Polsce.

Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w UE jeśli chodzi o tzw. Active Aging Index – Indeks Aktywnego Starzenia się.

AAI analizuje potencjał osób powyżej 55 r. ż. oraz możliwość jego realizacji w oparciu o cztery dziedziny: zatrudnienie, udział w życiu społecznym, samodzielne mieszkanie i zdolność do aktywnego starzenia się.

W najnowszym zestawieniu AAI Polska wypadła bardzo słabo. Na 28 krajów UE znaleźliśmy się na przedostatnim miejscu. Wyprzedziliśmy jedynie Grecję. W zestawieniu Polska dostała 28,1 pkt. Unijna średnia to 33,9 pkt.

Co robią polskie władze, by poprawić tę sytuację? Na to pytanie odpowiadali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej (24 czerwca). 

W informacji przygotowanej przez resort zdrowia wynika, że przyszłe działania podejmowane przez MZ na rzecz osób starszych koncentrować się będą na kilku obszarach.

Alternatywne formy opieki
Po pierwsze chodzi o wsparcie deinstytucjonalizacji opieki nad osobami zależnymi, poprzez rozwój alternatywnych form opieki nad osobami niesamodzielnymi.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że "w ramach przedmiotowego narzędzia wspierane będą projekty przyczyniające się do rozwoju form opieki nad osobami zależnymi, w tym nad osobami starszymi, m.in poprzez działania o charakterze pilotażowym, a także wdrożeniowym takie jak :

- opracowanie standardu dla dziennego domu opieki oraz środowiskowych form pomocy/samopomocy i innych alternatywnych form opieki;

- wsparcie działalności dziennych domów opieki oraz innych form opieki nad osobami zależnymi, w tym nad osobami starszymi;

- szkolenia dla opiekunów (w szczególności członków rodzin) w zakresie opieki nad osobami zależnymi w tym osobami starszymi;

- przygotowanie i tworzenie wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego i wspomagającego, połączone z doradztwem w doborze sprzętu, treningami z zakresu samoobsługi wypożyczonego sprzętu oraz przygotowanie warunków do opieki domowej;

- wsparcie projektów teleopieki, czyli doradztwa telefonicznego i bezpośredniej pomocy (m. in. lekarzy, pielęgniarek i opiekunów medycznych) na wezwanie w szczególnej sytuacji;

- szkolenia oraz doradztwo w zakresie dostosowania podmiotów leczniczych do potrzeb osób zależnych w tym osób starszych."

Opracowanie standardów i pilotaż tego narzędzia będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza-Gospodarka-Rozwój, natomiast działania upowszechniające i wdrożeniowe nastąpią z wykorzystaniem środków RPO.  

Inwestycje w bazę i infrastrukturę
Dalej resort zdrowia zapowiada wsparcie podmiotów leczniczych udzielających świadczeń zdrowotnych w zakresie geriatrii, opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej (roboty budowlane, doposażenie).   

Jak informuje, "projekty będą polegały na przeprowadzeniu niezbędnych, z punktu widzenia udzielania świadczeń zdrowotnych, prac remontowo-budowlanych oraz wyposażeniu w sprzęt medyczny w jednostkach zajmujących się leczeniem w zakresie geriatrii, opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej".

Wsparcie ograniczone zostanie wyłącznie do prac wynikających z konieczności dostosowania placówki do obowiązujących przepisów prawa oraz wymogów płatnika w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych w ramach publicznego systemu ubezpieczenia zdrowotnego.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.