Na ośrodki opieki patrzymy już łaskawszym okiem
Autor: Michał Dobrołowicz/Rynek Seniora   06 lutego 2015 06:05

Najnowsze badanie opinii społecznej przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia* pokazuje, że Polacy coraz częściej biorą pod uwagę ośrodek opieki długoterminowej, jako jedną z możliwości zatroszczenia się o bliskich, którzy przestają być samodzielni. Taką odpowiedź wybrało 44 procent respondentów.

Co ciekawe, część badanych rozważa pobyt w takim ośrodku jako rozwiązanie dobre także dla siebie.

Prawie dwie trzecie respondentów badania - 62 proc., obawia się, że sami nie potrafiliby zapewnić swoim bliskim odpowiedniej opieki. 45 proc. podziela opinię, że to ośrodki są w stanie najlepiej realizować takie zadania, a 40 proc. wskazuje na brak możliwości pogodzenia obowiązków zawodowych z zajmowaniem się niesamodzielnym członkiem rodziny.

Sieroctwo seniorów
Jak zauważa prof. Piotr Błędowski ze Szkoły Głównej Handlowej, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, często w rodzinie już nie tylko jedna osoba wymaga stałej opieki medycznej; oczekują też jej np. niepełnosprawne dzieci.

- Powstała w ten sposób armia bardzo często niedostrzegalnych opiekunów, którzy jednocześnie zajmują się zarówno seniorami, jak i swoimi dziećmi, będąc często jedynymi żywicielami rodziny. Do tego dochodzi fakt, że 2 miliony młodych osób wyjechały za granicę, przez co można mówić o zjawisku sieroctwa seniorów, którym fizycznie nikt nie jest w stanie pomóc - mówi prof. Błędowski.

Autorzy raportu „Ośrodki opieki długoterminowej w świadomości Polaków - opinie i wyzwania” sprawdzili również, jak Polacy postrzegają domową opiekę nad bliskimi.

Wśród negatywnych skutków takiej opieki, które rodzą najwięcej obaw są: zmniejszenie zarobków lub utrata praca (63 proc.), pogorszenie się własnego stanu psychicznego (59 proc.) i ograniczenie kontaktów towarzyskich (47 proc.). To jednak również powody, które są brane pod uwagę, gdy rozważna jest decyzja o umieszczeniu członka rodziny poza domem, w wyspecjalizowanej placówce.

 Są dobre przykłady
- To, co ogranicza skłonność do skorzystania z ośrodka opieki, to często brak wiedzy na temat poziomu rozwoju usług w tym zakresie - komentuje wyniki badania dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego.

Jej zdaniem media podając przykłady złych praktyk takich ośrodków utrwalają utarte schematy myślenia i ograniczają gotowość Polaków do samego rozważenia takiej formy opieki. Tymczasem są placówki, które wprowadzają do pracy z seniorami nowe formy.

- Znam ośrodek, w którym wraz z pojawieniem się możliwości udziału seniorów w zajęciach z obsługi komputera, diametralnie zmalało zainteresowanie konsultacjami lekarskimi. Prosty ruch zwiększył komfort społeczny obecnych tam seniorów - przekonuje.

Jak wynika z badań Eurostatu, Polska jest jednym z krajów, które przeznaczają minimalne kwoty na opiekę długoterminową nad osobami niesamodzielnymi. To niespełna 0,5 proc, PKB.

Marcin Zawadzki, przewodniczący Rady Nadzorczej MEDI-system uważa, że warto sięgać do doświadczeń zagranicznych. Jako przykład podaje model szwedzki, w którym lokalne społeczności tworzą ośrodki, gdzie seniorzy w sposób naturalny przenoszą się w pewnym momencie swojego życia.

W kraju taki model wydaje się nie do przyjęcia.

Rodzina zbyt zajęta?
- W Polsce przeciętna jakość opieki długoterminowej w skali kraju pozostawia wiele do życzenia. Jest to w dużej mierze uzależnione od poziomu finansowania tego sektora - zauważa Zawadzki.

Prof. Błędowski zwraca uwagę na, że ośrodki opieki medycznej szerzej zaczęły powstawać pod wpływem rozwoju gospodarek krajów unijnych, wymagających większej mobilności i dyspozycyjności od pracowników. - Rodzina przestała być miejscem, w którym można w pełni zaangażować się w opiekę nad osobą starszą. Główny powód to zobowiązania zawodowe członków rodziny - stwierdza profesor.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.