Nagroda królowej Szwecji dla studentki ze Szczecina za projekt dot. chorych na demencję

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 lutego 2018 10:57


Nagroda królowej Szwecji dla studentki ze Szczecina za projekt dot. chorych na demencję Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aldona Reczek-Chachulska została drugą polską laureatką Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii. Wyróżniono ją za pomysł Pudełka "Niezapominajki" do przechowywania przedmiotów związanych z przeszłością chorych na demencję i mających dla nich wartość sentymentalną.

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii to stypendium ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa oraz osób będących na specjalizacji pielęgniarskiej, które zaprezentują kreatywne rozwiązanie, mające na celu usprawnienie opieki nad osobami starszymi.

W środę w Ambasadzie Szwecji odbyła się uroczystość wręczenia nagrody tegorocznej laureatce polskiej edycji konkursu - Aldonie Reczek-Chachulskiej, studentce II roku pielęgniarstwa na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Została ona wyróżniona za pomysł Pudełka "Niezapominajki", które służy do przechowywania przedmiotów związanych z przeszłością osób chorujących na demencję i mających dla nich wartość sentymentalną.

Reczek-Chachulska powiedziała, że do pomysłu zainspirowała ją historia jednej z pacjentek, która była w późnym stadium demencji i przez długi czas nie nawiązywała relacji z innymi osobami. Gdy jednak bliska osoba przyniosła jej w prezencie płytę z ulubioną muzyką, pacjentka po usłyszeniu pierwszych dźwięków zaczęła się uśmiechać.

- W ostatnich stadiach demencji niemożliwe jest zebranie jakichkolwiek informacji na temat naszych pacjentów, niektóre rodziny nie odwiedzają bliskich zbyt często. Dlatego pomyślałam, że dobrze byłoby, gdybyśmy mieli przedmioty, które mogłyby opowiedzieć nam o naszych pacjentach, wtedy gdy oni sami nie są już w stanie mówić o sobie. Stąd pomysł "Niezapominajki". Chciałabym, aby każdy pacjent z demencją miał pudełko, w którym byłyby takie przedmioty (...): pamiątki, muzyka, zdjęcia, film, książka - powiedziała Reczek-Chachulska.

Organizatorzy konkursu zwracają uwagę, że problem demencji w kontekście szybko starzejącego się społeczeństwa staje się coraz powszechniejszym wyzwaniem, zarówno dla bliskich chorego, jak i całego systemu ochrony zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2030 r. demencją dotkniętych będzie 75,6 mln osób, a do 2050 r. ta liczba może wzrosnąć do 135,5 mln chorych.

Obecna na uroczystości wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko gratulowała zwyciężczyni konkursu i oceniła, że przygotowany przez nią projekt jest niezwykle ważny i wart popularyzowania. - Mam nadzieję, że kolejne edycje tego konkursu przyczynią się do popularyzacji wiedzy dotyczącej opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi, cierpiącymi na demencję. Takich osób, które zdecydują się realizować w tym obszarze, nam bardzo potrzeba - powiedziała wiceminister.

Tegoroczna zwyciężczyni Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii otrzyma stypendium o wartości 25 tys. zł oraz możliwość odbycia półrocznego stażu w najnowocześniejszych organizacjach z branży medycznej. Konkurs jest obecnie przeprowadzany w czterech krajach: Szwecji, Finlandii, Niemczech oraz w Polsce. Za polską edycję konkursu odpowiada Fundacja Medicover.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR