Nie ma ugody skarbu państwa z opiekunami dorosłych. Ale to nie koniec

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, JW/Rynek Seniora   11 sierpnia 2017 13:35


Nie ma ugody skarbu państwa z opiekunami dorosłych. Ale to nie koniec Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Skarb państwa 10 sierpnia br. odrzucił propozycje ugody z opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych ws. wypłat świadczeń pielęgnacyjnych. Adwokat reprezentujący grupę opiekunów zapowiedział proces w trybie spornym i nie wykluczył zgłoszenia sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

"Stwierdzam, że nie ma podstaw do zawarcia ugody" - podkreśliła adwokat, reprezentująca skarb państwa, w tym przypadku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Magdalena Kwiatkowska. Według niej resort pracy nie jest właściwym podmiotem w kwestii dochodzenia roszczeń. "Nie uchwala żadnych ustaw. Podmiotem właściwym byłby Sejm" - cytuje adwokat Dziennik Gazeta Prawna.

Opiekunowie domagali się od resortu rodziny wypłaty zaległych świadczeń, które stracili z powodu niekonstytucyjnej ustawy z 2012 r. Wyrównanie miało dotyczyć okresu od 1 stycznia 2013 r. - od kiedy weszła w życie ustawa, która pobawiła opiekunów świadczeń pielęgnacyjnych.

W 2013 r. posłowie PiS zaskarżyli niesprawiedliwą ustawę do TK. 21 października 2014 r. TK uznał, że różnicowanie opiekunów ze względu na wiek, w którym powstała niepełnosprawność u podopiecznego, jest niekonstytucyjne, ale do tej pory wyroku nie wykonano.

Tymczasem mec. Kwiatkowska stwierdziła, że roszczenie oparte jest o wyrok TK z grudnia 2013 r, który w całości został wykonany poprzez wydanie ustawy z 14 kwietnia 2014 r. "W związku z tym, zdaniem ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, nie zachodzą przesłanki do dochodzenia odpowiedzialności odszkodowawczej" - oświadczyła adwokat.

Za opiekę nad osobą, która utraciła sprawność po 18. r.ż., przysługuje obecnie zasiłek dla opiekuna lub specjalny zasiłek opiekuńczy - oba w wys. 520 zł; Drugie świadczenie uzależniono od dochodu - w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 764 zł.

Pozostali opiekunowie (opiekujący się osobami, u których niepełnosprawność powstała przed 18. r.ż.) dostają tymczasem 1406 zł.

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych po wyroku TK w październiku 2014 r. wielokrotnie apelowali do rządu o uwzględnienie ich postulatów i równe traktowanie z innymi opiekunami. Rynek Seniora o tej sprawie szeroko pisał 21 października 2016 r. - gdy mijało równe dwa lata od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej: Opiekunowie dorosłych: rząd nas oszukał, sankcjonuje działania na fundamencie bezprawia

"Jesteśmy zmuszeni do tego, aby wytoczyć powództwo w trybie spornym. Gdyby ono nie przyniosło rezultatu, biorąc pod uwagę, różne aspekty i tryby postępowań, to jesteśmy gotowi również wystąpić o realizację praw opiekunów osób niepełnosprawnych do Strasburga" - podkreślił w DGP Waliduda. Zaznaczył jednak, że jest gotowy do dialogu w tej sprawie ze skarbem państwa.

Oszacował, że niektórzy opiekunowie mają roszczenia wynoszące ponad 50 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR