Nie mamy w Polsce prawdziwej opieki wytchnieniowej
Autor: rdc.pl/Rynek Seniora   03 listopada 2015 11:30

Co może pomóc opiekunom osób niepełnosprawnych i im samym? M.in. opieka wytchnieniowa - mówił w Radiu dla Ciebie Rafał Bakalarczyk z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

W jego opinii priorytetem jest zabezpieczenie bytowe, bo są oni skrajnie wykluczeni. Instrumenty wsparcia finansowego powinny być dodatkowo uzupełnione o szerokie spektrum wsparcia pozafinansowego.

Zaznaczył też, że tym, co mogłoby pomóc, byłyby różne usługi dzienne, podczas których podopieczny miałby szansę przebywać w innym otoczeniu niż to domowe. W tym czasie opiekun mógłby w jakimś zakresie podjąć pracę. Inni z kolei potraktowaliby to jako formę wytchnienia czy załatwienia innych spraw.

Jak jednak ocenił Bakalarczyk, rzeczywistość w tym zakresie wygląda bardzo słabo. Jego zdaniem są jedynie zalążki, które by pełniły takie funkcje. Stwierdził, że jeśli mówimy o urlopie wytchnieniowym, to trzeba pamiętać, iż część domów pomocy przyznaje miejsca na pobyt czasowy, ale procedura tutaj jest skomplikowana.

Dodał, że nie mamy w Polsce opieki wytchnieniowej z prawdziwego zdarzenia. - Jeżeli mówimy o wsparciu usługowym w ciągu dnia, to też są duże ograniczenia. Specjalistyczne usługi i usługi opiekuńcze w ramach domów opieki społecznej są dedykowane raczej osobom samotnym. Niepełnosprawnym, którzy mieszkają przy rodzinie, przysługuje to tylko w bardzo określonej sytuacji i jest bardzo uznaniowe - zaznaczył. 

Więcej: www.rdc.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.