Niedoszacowanie medycyny paliatywnej: wiele pięknych słów, gorzej z czynami

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP, Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   25 listopada 2014 17:31


Niedoszacowanie medycyny paliatywnej: wiele pięknych słów, gorzej z czynami

O urealnienie stawek płaconych za opiekę paliatywną - apelują do NFZ i Ministerstwa Zdrowia dyrekcja i lekarze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Placówka ta rozważa zamknięcie oddziału opieki paliatywnej.

Według specjalistów obecnie wycena świadczeń z zakresu opieki paliatywnej - 210 zł za jeden dzień pobytu pacjenta na oddziale jest za niska, bo realne koszty są znacznie wyższe - średnio to 400 zł dziennie. Ratunkiem byłoby albo podniesienie tej stawki albo dodatkowe wycenianie i refundowanie specjalistycznych procedur, tak jak dzieje się to w jednostkach onkologicznych czy internistycznych.

Nie ma miejsca w systemie
- Za porażkę uważamy fakt, że jesteśmy na drodze do zamknięcia oddziału medycyny paliatywnej w naszym szpitalu. To oddział, który od zawsze był deficytowy, ale do tej pory udawało nam się pokrywać stratę z innych zyskownych działalności - mówił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig. Jak wyjaśnił strata wynika ze zbyt niskiej i nie podnoszonej od 2008 r. wyceny świadczeń z zakresu opieki medycyny paliatywnej.

- Nie uważamy naszego problemu za zawiniony przez małopolski oddział NFZ. Ta sprawa ma szerszy, ogólnopolski aspekt. Wydaje nam się, że w systemie ochrony zdrowia nie ma miejsca dla pacjentów paliatywnych, podobnie jak dla pacjentów ze schorzeniami geriatrycznymi. To dwa obszary, w których wiele jest pięknych słów, gorzej z czynami – podkreślił Kulig.

Kierownik Oddziału Medycyny Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego dr Iwona Filipczak-Bryniarska mówiła, że przedstawiciele NFZ i Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie byli informowani o niedoszacowaniu medycyny paliatywnej.

- Dyrekcja szpitala stoi pod ścianą. Bez rzeczywistej wyceny i określenia, co pacjent ma otrzymać na oddziale medycyny paliatywnej i z jakimi kosztami się to wiąże, nie będzie można tej opieki w całej Polsce rzetelnie i z dobrą jakością prowadzić - mówiła dr Filipczak-Bryniarska. Jak podkreśliła w naszym kraju zbliża się "tsunami starości” co wiąże się m.in. ze wzrostem liczby zachorowań na raka.

Według specjalistów konieczne byłoby włączenie świadczeń z zakresu opieki paliatywnej do tzw. pakietu onkologicznego, nad którego kształtem trwa jeszcze dyskusja.

Fundusz: wycena bez zmian
Oddział Medycyny Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego liczy 16 łóżek. W tym roku jego strata wyniesie ok. 1,4 mln zł.

W Małopolsce jest dziewięć oddziałów medycyny paliatywnej.

Jak powiedziała rzeczniczka małopolskiego NFZ Jolanta Pulchna wszystkie otrzymują taką samą stawkę 210 zł za jeden dzień pobytu pacjenta. Dodała, że NFZ nie ma w możliwości zmiany wyceny tego świadczenia. Konkurs dotyczący opieki paliatywnej ma być ogłoszony w przyszłym roku. - Na 2015 r. proponujemy szpitalowi kwotę 1 mln 223 tys. zł, co oznacza wzrost nakładów na świadczenia na oddziale medycyny paliatywnej o 4,2 proc. w porównaniu do obecnego kontraktu – powiedziała Pulchna.

W przyszłym roku małopolski oddział NFZ na opiekę paliatywną zaplanował w sumie kwotę 37,4 mln zł, czyli o 4 mln zł więcej niż obecnie. Na wszystkie oddziały medycyny paliatywnej w regionie ma być przeznaczone 24,4 mln zł , o 2 mln zł więcej niż w tym roku.

Resort odpowiada
Biuro prasowe resortu zdrowia przekazało informacje otrzymane z małopolskiego oddziału NFZ i zapewniło, że NFZ płaci za wszystkich chorych potrzebujących opieki paliatywnej. - Nie jest prawdą, że NFZ odmawia pokrywania kosztów leczenia onkologicznych chorych przebywających na oddziale medycyny paliatywnej - czytamy w stanowisku.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.