Niemcy: setki milionów euro na hospicja i opiekę paliatywną

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 listopada 2015 09:01


Niemcy: setki milionów euro na hospicja i opiekę paliatywną Hospicja dla dzieci i dorosłych w Niemczech dostaną od kas chorych większe dotacje. Fot. archiwum

Niemiecki parlament uchwalił w czwartek (5 listopada) ustawę o hospicjach, przyznając im większe dotacje. Kasy chorych mają otrzymać na zapewnienie lepszej opieki osobom śmiertelnie chorym środki w wysokości 200-300 mln euro.

Projekt ustawy poparły wszystkie partie w Bundestagu z wyjątkiem Lewicy, która domagała się jeszcze dalej idących świadczeń dla pacjentów.

Hospicja dla dzieci i dorosłych dostaną od kas chorych większe dotacje. Kasy chorych mają pokrywać 95 proc. zamiast - jak dotąd - 90 proc. kosztów działalności tych placówek. Pozostałe 5 proc. hospicja muszą wygospodarować własnym sumptem, chociażby z datków.

Finansowe wsparcie otrzymają wolontariusze wspierający chorych w domu, a także członkowie rodziny opiekujący się swoimi bliskimi.

Minister zdrowia Hermann Groehe podkreślił, że większość ludzi chce umrzeć w domu. - Dlatego musimy wspierać wolontariuszy; nie może być tak, że angażując się, sami ponoszą koszty - zaznaczył polityk CDU. Obecnie co piąty mieszkaniec Niemiec umiera we własnych czterech ścianach, a aż co drugi w szpitalu.

W wystąpieniu w parlamencie Groehe wspomniał w bardzo emocjonalny sposób o niedawnej śmierci swojej matki w placówce opieki paliatywnej. - Jesteśmy winni ludziom godną śmierć - podkreślił.

Kasy chorych mają przeznaczyć na wsparcie hospicjów i innych form opieki nad umierającymi od 200 do 300 mln euro rocznie. Poseł SPD Karl Lauterbach powiedział, że ustawa stanowi jedynie początek rozwiązywania problemu. - Potrzeba będzie więcej pieniędzy, ale od czegoś trzeba zacząć - wyjaśnił.

W piątek posłowie zajmą się problematyką eutanazji. Przedmiotem debaty będą cztery projekty ustaw. Największe szanse na uzyskanie większości ma propozycja zakazu eutanazji oferowanej jako usługa przez firmy komercyjne. Przedmiotem sporu jest prawo pacjenta do samostanowienia oraz rola lekarza w przypadku, gdy osoba śmiertelnie chora chce zakończyć życie. Grupa deputowanych wokół wiceszefa Bundestagu Petera Hintze domaga się przyznania lekarzom prawa do asystowania osobie pragnącej umrzeć.

Obowiązujące obecnie przepisy są nieprecyzyjne i pozostawiają izbom lekarskim duże pole do interpretacji.

Kluby poselskie zwolniły parlamentarzystów z dyscypliny partyjnej, pozwalając im głosować zgodnie z własnym sumieniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.