Niemiecka prasa o polskich opiekunkach: pracują na granicy legalności

RYNEK OPIEKI

Autor: interia.pl/Rynek Seniora   17 maja 2016 11:04


Niemiecka prasa o polskich opiekunkach: pracują na granicy legalności Polskie opiekunki są zatrudniane w Niemczech w charakterze asystentów profesjonalnych opiekunów lub personelu pielęgniarskiego. obowiązki Fot. Fotolia

Interia.pl, powołując się na serwis internetowy niemieckiego tygodnika "Die Zeit" donosi, że starszymi osobami wymagającymi stałej opieki zajmuje się kilkaset tysięcy opiekunek z Europy Wschodniej - m.in. z Polski. Mimo że bardzo często nie mają odpowiednich kwalifikacji, są obarczane odpowiedzialnymi zadaniami. Nierzadko mają tyle obowiązków, że ich praca zamienia się w niewolnictwo.

Zeit-Online w swoim reportażu o opiekunkach przedstawia historie kilku kobiet - wszystkie są z Polski. Żadna z nich nie jest wykwalifikowaną opiekunką ani pielęgniarką - ich pracodawców na takie nie stać.

Jedynym warunkiem, który pojawił się przy zatrudnieniu jednej z nich do domowej opieki nad chorym na demencję małżeństwem, była znajomość języka niemieckiego. Na miejscu dowiedziała się, że rodziny nie stać na zatrudnienie zawodowych opiekunów. Polka otrzymywała 900 euro miesięcznie za pracę - jak się okazało - 24 godziny na dobę. Choć zrezygnowała po trzech miesiącach, dziś nadal jeździ do Niemiec, gdyż "nie ma innego wyboru".

Również prywatnym domom opieki brakuje personelu i zarządzający nimi zatrudniają niewykwalifikowane opiekunki z Europy Wschodniej. By spełnić wymagania, kobiety są przyjmowane na stanowiska nie opiekunów, ale ich asystentów lub w charakterze pomocy.

Jak twierdzi jedna z polskich opiekunek w domu opieki w Nadrenii Północnej-Westfalii, jedna trzecia ze 150-osobowego personelu jej firmy pochodzi z Europy Wschodniej. Jest asystentką opiekunów i przeszła na miejscu 160-godzinne przeszkolenie. Zarabia 900 euro netto miesięcznie, pracuje na pół etatu. Jej zadaniem jest wychodzenie z podopiecznymi na spacery i rozmowy z nimi, nie czynności pielęgniarskie. Ale gdy w pobliżu nie ma pielęgniarzy, wykonuje ich zadania.

Więcej: www.fakty.interia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.