Niepełnosprawni: nieporęczna papierowa legitymacja - do wymiany

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   22 marca 2016 11:29


Niepełnosprawni: nieporęczna papierowa legitymacja - do wymiany Niepełnosprawni uważają, że legitymacje, które teraz funkcjonują w Polsce, są zbyt duże i nieporęczne. Fot. Shutterstock

Zamiast nieporęcznej i szybko niszczącej się papierowej legitymacji dla osób z niepełnosprawnością - mała, plastikowa karta - taką zmianę proponuje Fundacja Integracja. Czas na dostosowanie legitymacji do potrzeb ludzi - mówi prezes Integracji Piotr Pawłowski.


Zasady wydawania, a także wygląd legitymacji dla osób niepełnosprawnych określa rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z lipca 2003 r. Biuro Pełnomocnika Rządu Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przewiduje zmianę tych zapisów.

Jest to konieczne także dlatego, że nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością z 25 września 2015 r. wprowadziła nowe zasady wydawania legitymacji. Zgodnie z nimi dokument ma być czasowy, wystawiony na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności (maksymalnie 5 lat w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność i 10 lat w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 60 lat).

Jak powiedział prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski, legitymacje, które teraz funkcjonują w Polsce, są zbyt duże i nieporęczne; wyglądem przypominają kartonikowe legitymacje szkolne, łatwo ulegają zniszczeniu. - Wiele osób z niepełnosprawnością skarży się do Integracji na format tej legitymacji. A przecież chcemy jej używać na co dzień - czy dojeżdżając do pracy, czy korzystając z ulg. To musi to być dokument przygotowany do wielokrotnego użytku - podkreślił.

Jego zdaniem legitymacja powinna być dokumentem podobnym do dowodu osobistego, co da gwarancję, że się łatwo nie zniszczy; musi też mieścić się w portfelu. Ważne jest - jak dodał Pawłowski - by była podobna do dokumentów poświadczających niepełnosprawność używanych w innych krajach europejskich.

Prezes Integracji uważa, że przy okazji zmiany formatu legitymacji można pomyśleć również o zmianie logotypu, jaki się na niej znajduje - obecnie jest to statyczny symbol wózka inwalidzkiego.  -Chcielibyśmy zmienić tę stabilną osobę na wózku na osobę, która dynamicznie, aktywnie porusza się na wózku - wyjaśnił.

Swoje pomysły na zmianę legitymacji Integracja zamieściła na prowadzonym przez siebie portalu www.niepelnosprawni.pl. Jak powiedział sekretarz redakcji portalu Tomasz Przybyszewski, reakcja internautów była niesamowita - prawie wszyscy byli za. - Okazało się, że zależy im, by legitymacja miała w końcu lepszy format, zbliżony do dowodu czy karty kredytowej - powiedział. Dodał, że gdyby legitymacja była plastikowa, jej żywotność wynosiłaby 5-10 lat.

Odnosząc się do zmiany symbolu, powiedział, że nie wszystkie osoby z niepełnosprawnością chcą być postrzegane przez znak wózka inwalidzkiego. Dlatego zaproponowano, by na legitymacji były różne oznaczenia, w zależności od deficytu osoby, która się nią posługuje. - Możemy o tym dyskutować. Jednak na pewno legitymacja - poza symbolem - musi być taka sama, bo chodzi o to, by łatwo ją identyfikowały osoby, które nie mają do czynienia z niepełnosprawnością, a np. udzielają na ich podstawie ulg - podkreślił Przybyszewski.

Wskazał też, że są osoby, które nie chcą, by na legitymacji znajdowały się informacje o ich niepełnosprawności, to np. osoby z literą P w orzeczeniu o niepełnosprawności, czyli chorujące psychicznie. - I jest to oczywiście zrozumiałe, że nie każdy chce powszechnie o tym informować, to dane poufne i wrażliwe. Myślimy o tym, by informacje o rodzaju niepełnosprawności były zamieszczone tylko na życzenie osoby. Jeśli ktoś chce poinformować, że jest osobą niewidomą, bo tylko takim osobom przysługują zniżki, np. na PKP, to miałby takie prawo - powiedział.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.