Nieprawidłowości w domach seniora. Wojewodowie chcą sankcji i standardów

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   16 maja 2016 17:04


Nieprawidłowości w domach seniora. Wojewodowie chcą sankcji i standardów Jak wynika z kontroli przeprowadzanych domach opieki przez wojewodów, często nie zapewniają one odpowiedniej opieki przebywającym w nich seniorom. Fot. Fotolia

Zdaniem wojewodów konieczne jest wprowadzenie dla prywatnych domów opieki dodatkowych standardów, bo obecnie nie muszą one spełniać tak restrykcyjnych wymogów, jak domy pomocy społecznej (DPS).

Prywatne domy muszą mieć zezwolenie na prowadzenie działalności i wpis do rejestru prowadzonego przez wojewodę. On też ma obowiązek przeprowadzać w nich kontrole. W przypadku stwierdzenia uchybień lub nieprawidłowości właściciel placówki otrzymuje zalecenia pokontrolne. Jeśli nie zostaną one zrealizowane, wojewoda może nałożyć na niego karę pieniężną (od 200 zł do 6000 zł).

Kontrolerzy wskazują, że do najczęściej występujących uchybień należą m.in.: przebywanie większej liczby osób, niż została wskazana w zezwoleniu na prowadzenie działalności, niewłaściwy poziom higieny mieszkańców i czystości pomieszczeń, występowanie barier architektonicznych, brak wymaganej liczby toalet czy wyposażenia w pokojach.

Kolejną nieprawidłowością było nieprowadzenie dokumentacji dot. mieszkańców, np. brak umowy o świadczenie usług, informacji o stanie ich zdrowia czy korzystania z opieki medycznej.

Domy seniora nie muszą np. organizować terapii zajęciowej dla mieszkańców czy posiadać określonego wskaźnika zatrudnienia personelu, który bezpośrednio zajmuje się starszymi osobami. Dlatego wojewodowie proponują, aby takie normy zostały ustalone.

Naruszanie praw mieszkańców jest głównie efektem braku wystarczającej liczby pracowników. Kontrolerzy nie mają zaś obecnie narzędzi do tego, aby egzekwować ich zatrudnienie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.