Niewidzialna armia migrantów ratuje niewydolny system opieki
Autor: Maria Krzos, PAP/Rynek Seniora   20 maja 2015 22:50

Zatrudnianie cudzoziemców w sektorze opiekuńczym należy rozpatrywać pamiętając o tym, że popyt na pracowników wkrótce przewyższy ich podaż. Wtedy praca migrantów stanie się koniecznością - stwierdzili uczestnicy konferencji „Praca migrantów w sektorze opieki nad osobami starszymi - perspektywa pracodawców” zorganizowanej 20 maja br. przez Instytut Spraw Publicznych w Warszawie.

Podczas spotkania eksperci ISP zaprezentowali wyniki badań przeprowadzonych w ramach unijnego projektu „Niewidzialna siła robocza. Warunki pracy i prawa pracownicze migrantów w sektorze opiekuńczym” współfinansowanego ze środków UE. 

Wystarczy Polaków?
Badaniem w styczniu i lutym 2015 r. zostało objętych 198 placówek świadczących opiekę w formie zinstytucjonalizowanej (z czego 73 to placówki niepubliczne). Były to m.in. domy opieki społecznej, zakłady opieki zdrowotnej, placówki Caritas.  

Zarządzających placówkami pytano, czy pracują u nich cudzoziemcy i czy byliby skłonni ich zatrudnić. Okazało się, że zatrudnieni w ośrodkach cudzoziemcy stanowili jedynie 4 proc. ogółu pracowników (w 8 placówkach). W jednym podmiocie pracowało dziewięciu cudzoziemskich wolontariuszy.  

Kierownictwo ośrodków poproszono o wskazanie powodów niezatrudniania cudzoziemców. W 51 proc. odpowiedzi podano, że przyczyną jest wystarczająco duża liczba Polaków chętnych do pracy. W 45 proc. wskazano na bariery językowe. 41 proc. stwierdziło, że poprzez dawanie pracy należy pomagać przede wszystkim Polakom. 

Według kierowników ośrodków opiekuńczych ich podopieczni chcą, aby opiekowali się nimi Polacy (z powodu braku różnic kulturowych - 37 proc. oraz faktu, że Polacy wykazują się większą cierpliwością - 28 proc.).

Jeśli opiekunami mieliby być cudzoziemcy, preferowane byłyby narodowości słowiańskie i europejskie (UE). Zdecydowanie na końcu znaleźli się obywatele państw azjatyckich, afrykańskich i arabskich.  

Niewielkie zainteresowanie pracodawców
Według Instytutu zatrudnianie migrantów w zinstytucjonalizowanym sektorze opiekuńczym jest, przynajmniej w sferze deklaracji, incydentalne.

 - Warto też zwrócić uwagę, że na pytanie o to, jakich cudzoziemców kierownicy placówek opiekuńczych zatrudniałyby najchętniej, przedstawiciele sektora publicznego najczęściej wymieniali lekarzy, psychologów, wykwalifikowanych opiekunów i pracowników socjalnych - powiedział Marek Dudkiewicz, ekspert ISP. 

Zdaniem autorów badania należy spodziewać się segmentacji sektora opiekuńczego na sektor publiczny (oferujący pracę na stanowiskach specjalistycznych, lepiej płatną, legalną; nie wystąpi tu spadek płac personelu) oraz sektor komercyjny (oferujący typowe usługi z zakresu care work, zatrudniający w szarej strefie).  

W ocenie Marka Dudkiewicza respondenci nie mają zamiaru aktywnie szukać do pracy cudzoziemców.  - Z ich odpowiedzi bije bierność i pozorna neutralność - powiedział.

Do opieki w domu - Ukrainki 
Przedstawiono także wyniki badań dotyczące nielegalnej pracy cudzoziemców w opiece nad seniorami.

- Dotarliśmy do 20 osób z Warszawy i okolic zatrudniających Ukrainki - poinformowała dr Mariola Racław z ISP. 

Najczęściej zlecana była opieka całodobowa, rekrutacja odbywała się na zasadzie polecenia. Średnia cena za takie usługi kształtowała się w okolicach 1600 zł plus zakwaterowanie i wyżywienie.

Minusem takiej opieki jest nieprzewidywalność i rotacyjność, np. w sytuacji wyjazdu migrantki. Rolę "opiekuna" rodzinnego przejmowała tu osoba bliska seniorowi - dbała o finanse, koordynację, transport w razie potrzeby.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.